1993-ban mutatták be a mozik a Jurassic Parkot, amit Michael Crichton, magyarul Őslénypark című könyvéből adaptált Steven Spielberg.
A könyv ugyanebben az évben jelent meg, a Maecenas és Magyar Könyvklub gondozásában. Talán a film mozis megjelenése miatt, de rengeteg hibával lehet találkozni a szövegben. A leggyakrabban az teszi sokszor kuszává a cselekményt, hogy a fordításban egyszerűen felcserélik a neveket, és korábban a cselekményben egy teljesen másik helyszínen lévő karakter terepoltál a beszélgetésbe. Az olvasónak így magának kell rendbe rakni a dolgokat.
Na de nézzük mi minden történik a cselekményben, ami egy sci-fibe olvasztott kalandregény, és amelynek minden patronját Spielberg az első moziban el sem lőtte.
A sztori ott kezdődik, hogy a dínók kiszöknek a Nubal szigethez közeli Costa Ricára, és egy két csecsemőt el is ragadnak, egy compival pedig egy kislány találkozik a tengerparton, az állat pedig meg is sebesíti a gyereket. Ezzel a jelenettel indul a mozis széria második része, az Elveszett világ.
A könyvben - akár csak a filmen - a tudósokból álló tesztcsoport azért érkezik a szigetre, hogy véleményt mondjanak annak biztonságosságáról. Azt már tudjuk, hogy ez a teszt végül egyetlen csillagot sem kap az értékelésnél, ám nagy különbség, hogy míg a filmen a csapat egy részét összeszervező ügyvéd, Donald Gennaro egy pipogya alak, addig a könyvben egy kemény kötésű, igazi túlélő, aki nem is hagyja ott a fogát a Jurassic Parkban.
Ellentétben John Hammonddal, aki kificamodott lábbal szánkázik le egy domboldalon az őserdőben, a patakmederben pedig compic végeznek vele. Ezt a jelenetet a Jurassic Park második részében láthattuk a vásznon, ott nem Hammond volt az áldozat, hanem az InGen egyik befogó vadásza, Dieter Stark.
Ha már a veszteségnek tartunk, Henry Wu sem éli túl saját teremtményeit. Így aligha lehetne most az egyik fő cselszövő a Jurassic Worldben.
Túléli viszont a raptorok kiszabadulását Robert Muldoon, a fővadász.
Jah, amúgy a könyvben a karaktereknek nem kell egy maguknak szembenézni egy egész szigetnyi őslénnyel, a személyzet ugyanis nem hagyja el a szigetet egy hajón (Ami egyébként sincs megmagyarázva a filmben, hogy ezt miért is teszik meg akkor, amikor éppen egy csapat tudós a sziget biztonságát teszteli…), hanem teljes létszámban várják, hogy a dolgok jobbra, a kiszabadult dínók pedig ismét a ketrecük felé forduljanak.
Alan Grant - akinek karaktere a könyvben egy nagydarab szakállas fickó - a történetben magára marad Timmel és Lexxel. Csakhogy a filmben pont megcserélték a két gyerek életkorát, a könyvben ugyanis Tim az idősebb és Lex a fiatalabb.
Az Őslénypark történetének egy pontján Grant és a gyerekek csónakba szállnak, és egy folyón utaznak a látogatóközpontba vissza, miközben a kiszabadult nagy T-Rex (a könyvben ugyanis két zsarnokgyík is van) elől menekülnek. A csónakázás során egy nagy madárketrecben kötnek ki, ahol aztán szárnyas dínók, Cearadactylusok támadnak rájuk. Ez a történetszál a Jurassic Park harmadik részében tűnik fel a moziban.
A könyvben egy plusz karakterrel is találkozunk, ő Ed Regis, akivel halála előtt a két méter magas, kis T-Rex játszik el. Ez a jelenetsor az Elveszett Világból lehet ismerős, ahol a San Diegoban kikötött hajón, Peter Ludlow közreműködésével tanítja az apa T-Rex vadászni a kicsinyét.
Apropó hajó. A könyv egyik fő mozgatórugója a Costa Ricába tartó hajóra feljutott velociraptorok, amik földetérés esetén kijuthatnak a szigetről. A hajó végül nem éri el a szárazföldet, mivel Grant, pontosabban Gennaro időben értesíteni tudja a kapitányt, hogy sokak egészségére káros lesz, ha kikötnek. A hajós jelenet - igaz alaposan átírva - a második filmben kapott szerepet.
Grant és a gyerekek a látogató központba való visszajutás során megpihennek egy “fészerben”, egy a növényevő dinók abrakoltatására tartott létesítményben, ahol Grant arra ébred, hogy a kis Lex egy triceratops bébit etet a rácson keresztül. Lex arra kéri Grantet, hogy engedje meg, hogy lovagoljon az őshüllőn, amit Grant elég rossz ötletnek tart és határozott nemet mond. A Jurassic World első részében azonban a filmkészítők meglépték, és a dínó simogatóban volt triceratops lovaglás is.
A könyv egy kicsit világosabban írja le Dugson szerepét, aki ipari kémkedésre és lopásra bírja rá Dennis Nedryt. Illetve arra is kitér - a filmmel ellentétben - hogy miért lesz rosszul a beteg triceratops, ami a könyvben egyébként stegosaurus.
Valamint a könyvben nem csak három velociraptor van, hanem egy egész csorda, amik ráadásul szabadon járnak kelnek és még szaporodnak is, mindezt pedig egy spéci, a park minden pontjára telepített mozgásérzékelő meg is számolja. Bár csak azután, hogy Ian Malcolm rávilágít, hogy mindezidáig hibás parancsot adtak a számítógépnek és ezért nem tűnt fel az irányítóközpontban, hogy hiba van a rendszerben.
Malcolm egyébként a T-Rex támadás után szinte csak passzív szereplője a történéseknek, a könyvben ugyanis a Rex sokkal rosszabb állapotban hagyja a matematikust, mint azt a filmben tette.
A Jurassic Park ámokfutásának végül a Costa ricai katonaság vet véget, akik sorra lövik az InGen vidámpark szörnyeit. A kiránduláson részt vett tudósokat pedig egy szállodában helyezik el, akiktől a könyv úgy búcsúzik:
Egyikük sem megy innen sehová.