Állati celebek: Muci, az aranysakál után Angi és Zselé, a két vadászgörény adott sztárinterjút!

Papp László Tamás 2021-12-22 11:03:00
Újabb cukiságbomba robbant a Budakeszi Vadasparkban.

A Budakeszi Vadaspark Facebook-oldalának követői a 2021-es év utolsó Hónap Állata szavazásán a vadászgörényt választották.

A menyétfélék családjába tartozó állatot napjainkban már háziállatként tartják. A vadászgörény nevelése azonban különleges odafigyelést igényel.

Budakeszi Vadaspark on Facebook Watch

Hogyan neveld a vadászgörényed?🦦 Rövid videónkban megismerhetitek Angit, az albínó vadászgörényt és hasznos tanácsokat tudhattok meg a felelős...

A Budakeszi Vadasparkban jelenleg két vadászgörény-nőstény él: Angi, az albínó és Zselé a vadas színű vadászgörény. Közleményükhöz egy interjút is mellékeltek. Így Muci, az aranysakál után most ők lubickoltak a reflektorfényben.

Kedves Angi és Zselé, sziasztok! Kérlek, mutassátok be magatokat az Olvasóknak!

Angi: Sziasztok, a nevem Angi, 8 éves nőstény vagyok, ráadásul albínó, ezért a bundám színe fehér, a szemem pedig piros. Külsőm miatt feltűnőbbnek számítok a vadászgörényre jellemző másik, vadas színváltozatnál.

Zselé: Hello, én pedig Zselé vagyok, 5 évvel fiatalabb Anginál, tehát már három éves vagyok. Két éve érkeztem a Vadasparkba, hogy a látogatók élőben is láthassanak egy vadas színű vadászgörényt.

Azt már tudjuk, milyen az albínó színe, de hogyan néz ki a vadas színű vadászgörény?

Zselé: Pont úgy, mint a közönséges görény!

Zselé

Fotó: Budakeszi Vadaspark, Surányi Linda

Talán sokan nem tudják, de a vadászgörényeket a közönséges görényekből tenyésztették ki.

Eleinte - ahogy a nevünkben is benne van - vadászat céljából tartottak minket, ugyanis rendkívüli tehetségünk van a kicsi és szűk járatokban való tájékozódásban és közlekedésben. Legtöbbször egerektől és patkányoktól szabadítottuk meg a lakóházakat.

Angi: Zselé, azért az eredeti kérdésre is illene válaszolni. 

Zselé: Ja, igen. Szóval a közönséges görény alapszíne barnás-szürke, a feje fehér, pofiján a szeme körül pedig fekete maszkot visel. Így nézek ki én is.

Angi: Ha megengeditek, csak egy érdekesség…

Az albínó színváltozatot azért tenyésztették ki, hogy a gazda a vadászat során könnyebben megismerje a saját állatát és ne keverje össze őket a patkányokkal.

Angi

Fotó: Budakeszi Vadaspark, Surányi Linda

Zselé: Én is mondhatok egy érdekességet?

Magyarországon a természetben közönséges görények és a molnárgörények is élnek.

Élőhelyük a mezők, a füves, bokrosabb területek és a szántóföldek, de mivel éjszaka aktívak, rejtőzködő életmódot folytatnak, és földalatti járatokban élnek, ezért nagyon ritkán lehet őket látni. A molnárgörény pedig védett is, mert kevesebb egyede él hazánkban.

Köszönjük, ez nagyon érdekes információ volt. Térjünk picit vissza a külsőtökre. Ennyire hasonlítotok a patkányokra?

Angi: Az emberek szemében egy picit igen, talán alacsony termetünk, hosszúkás fejformánk, kerek füleink és orrunk miatt.

Zselé: Pedig a patkányoknak csupasz a farkuk! Nekünk viszont azt is puha és vastag szőrréteg fedi.

Beszéljünk  most kicsit a vadászgörényekről általánosságban. Mit kell tudni a fajról?

Angi: A menyétfélék családjába tartozunk, pont mint a nyest, a nyuszt, a hermelin, a vidra, és a borz. Utóbbi egyébként Magyarország legnagyobb menyétféléje.

Zselé: Sokan azt gondolják, hogy rágcsálók vagyunk. Ők nagyot tévednek,

mert mi a növényi táplálékot nemhogy ki nem állhatjuk, de megemészteni sem tudjuk,

ezért az etetésünkre is kiemelt figyelmet kell ám fordítani.

Angi: Már megint a lényeget nem mondtad, Zselé. Szóval

nem rágcsálók vagyunk, hanem ragadozók,

ezért általában csirkecombot vagy -szárnyat, esetleg csontocskákat eszünk.

Zselé: És mint említettük, kitűnően járunk a szűk helyeken, mert a testünk rendkívül ruganyos és hajlékony. Ahol a fejünk befér, oda általában a testünk többi része is. Ráadásul tolatni is képesek vagyunk!

Cukiságbomba: interjú Mucival, az aranysakállal

A Budakeszi Vadaspark Facebook-oldalán novemberben ismét arra lehetett szavazni, hogy melyik vadasparki lakó nyerje el a Hónap Állata címet. A versenyben az aranysakál és a muflon álltak egymással szemben, akik közül a Kárpát-medencében őshonos, a kutyafélék családjába tartozó aranysakál került ki győztesen.

Hogy telnek a vadasparki mindennapok?

Angi: Általában heverészünk a függőágyunkban. A nyári hónapok valamivel mozgalmasabbak, mert résztvevői vagyunk a gyerektáboroknak és a hétvégi programoknak is, hogy minél többen megismerhessék és megszerethessék a görényeket.

Zselé: Én egyébként nem mindig csak heverészek, szeretek izegni-mozogni, felfedezni a kifutóm minden egyes sarkát, rohangálni fel s alá.

Többek között azért is lakunk külön “szobában” Angival, mert én jóval aktívabb vagyok nála, neki idős kora miatt már több idő kell a pihenésre. Egyébként a kifutóink között egy rács van, amin keresztül látjuk egymást.

Azt hallottuk, hogy vadászgörényt háziállatként tartani nem is olyan egyszerű feladat. Miért van ez?

Angi: Ugye azt említettük már, hogy ragadozók vagyunk, aminek nincs is láthatóbb bizonyítéka, mint a két első, hegyes és hosszú szemfogunk, amivel

nagyon erőset tudunk harapni.

A harapásról folyamatos és következetes neveléssel lehet leszoktatni a kicsiket. 

Jó példa vagyok én is, ugyanis a gondozóim nagyon sokat foglalkoztak velem.

Zselé: Angi azt is be kell vallanunk, hogy nincs valami finom illatunk.

A vadászgörénynek van egy jellegzetes szaga,

ez a pézsma,

így aki nem bírja az erős szagokat, például lovardába se szeret menni, annak nem való a görény.

Angi: Emellett társas állatok vagyunk, csapatban érezzük igazán jól magunkat, szeretünk a figyelem középpontjában lenni, játszani, ezért rendszeresen foglalkozni kell velünk.

Zselé: Igen, és ott van még az is, hogy egy tágasabb ketrecben érezzük igazán jól magunkat, ahol van lehetőség a szaladgálásra és a bujkálásra.

A nagy mozgásigényünk miatt az is a jólétünkhöz járul hozzá, ha ki tudunk menni egy nagyobb, zárt és elkerített területre.

Szabadon engedni minket a lakásban csakis úgy érdemes, ha van ki figyeljen ránk, mert nem kíméljük a cipőket, sem a vezetékeket, ráadásul boldogan bemászunk a kis résekbe, így komoly károkat tudunk okozni.

Angi: Összefoglalva azt tanácsolnánk, hogy mielőtt bárki vadászgörény-tartásra adná a fejét, alaposan nézzen utána, hogy megfelel-e a saját életstílusa és lehetőségei a kiszemelt állat igényeinek.

Angi, Zselé, köszönjük az interjút. Üzennétek még valamit az Olvasóknak?

Angi: Szeretettel várunk mindenkit a Vadasparkban!

Zselé: Gyertek, látogassatok meg minket télen is!

Szólj hozzá!

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.