30 színész lett főállású a Győri Nemzeti Színházban, írja a Győr+. A cikk szerint több mint két évtizedes kálvária ér ezzel véget, egy olyan húsz év, amit az utolsó két évben a világjárvány is megnehezített. Komoly kihívást jelentett ugyanis a járványhelyzet miatt hozott tiltó intézkedések sorozata a vállalkozóként dolgozó színművészekre, akik gyakorlatilag hosszú hónapokra elestek egyetlen bevételi forrásuktól, hisz nem próbálhattak és nem léphettek színpadra sem.
Dr. Bakos-Kiss Gábor igazgató szerint egy színházban a művészeti munka a legfontosabb, ennek kell megteremteni a legoptimálisabb feltételeit. Azt vallja elengedhetetlen, hogy egzisztenciálisan biztonságban érezzék magukat a kollégái, érezzék, hogy semmilyen formában nem kerülhet veszélybe a megélhetésük, így teljes figyelmükkel csak a művészi munkára koncentrálhatnak. Így ő egy klasszikus értelemben vett társulat kialakítását látta a megoldásnak, ahol a társulat tagjai munkaviszonyban dolgoznak, kiegészülve a nyugállományú, aktív tagokkal.
Azok a kollégáink, akik valamelyik színházban főállásban voltak foglalkoztatva, a pandémia alatt sem nélkülöztek. A győri kollégák, itt a Győri Nemzeti Színházban sajnos nélkülözni voltak kénytelenek, hiszen az eseti megbízási szerződések okafogyottá váltak, mivel az elmaradt előadások miatt, jogalap híján nem történhetett meg a fellépti díjak
kifizetése. Ez egy nagyon tragikus helyzet volt. Az, hogy valaki azon gondolkodott, hogy elhagyja a pályát és adott esetben más munkát keresett, hogy megélhessen, enyhén szólva szívfacsaró volt. Azt szerettem volna elérni, hogy hasonló helyzet soha ne alakulhasson ki a Győri Nemzeti Színházban
– fejtette ki a lapnak Bakos-Kiss.
Azt írják, hogy a dolgozókkal határozott idejű, egy évadra szóló szerződést kötött a színház vezetése, munkaszerződésük 2022. július 31-ig szól, jövő év február végéig pedig közölni fogja az igazgató, hogy kiknek kívánja meghosszabbítani a szerződését a következő évadra is.