A két évnél fiatalabb gyermekek nagyjából a a kórházba kerülő betegek tíz százalékát teszik ki Tshwaneben, abban a dél-afrikai városban, ahol először ütötte fel a fejét a koronavírus omikron variánsa. A Bloomberg arról számol be, hogy több gyermek kerül kórházba Dél-Afrikában most, mint a járvány korábbi szakaszaiban. Az országban jelenleg most van felfutó ágon a járvány negyedik hulláma, a számok jelenleg követik a delta variáns okozta felfutást.
A Dél-Afrikai kutatók a múlt héten elsőként mutatták ki az omikron variánst, amit azóta már több európai országban is felfedeztek. Az új mutáció, úgy tűnik, enyhébb tüneteket produkál, mint a delta variáns, azonban azt még korai lenne kijelenteni, hogy az omikron ezért kevésbé lenne veszélyesebb, mint a korábbi mutáció. Az omikronra jellemző tünetek között a kutatók az extrém fáradtságot, az izom és a fejfájást emelték ki.
A dél-afrikai kórházakat felügyelő szervezet feje szerint a gyermekek azért kerülhetnek most nagyobb számban kórházba, mivel a fiatal korukból kifolyólag még nem fejlődött ki teljesen az immunrendszerük, de az is közrejátszhat, hogy a 2 évnél fiatalabbakat egyelőre még nem oltják a koronavírus ellen.
Az elmúlt időszakban 52 gyermek került kórházba Tswaneban, amit jelenleg az omikron variáns gócpontjaként kezelnek. Közülük egy gyermek veszítette el az életét, azt egyelőre nem tudni, hogy a beteg fiatalok közül hányan kapták el a koronavírus új variánsát.
A dél-afrikai kutatók eközben arra a következtetésre jutottak, hogy a jelenleg rendelkezésre álló vakcinák továbbra is védelmet nyújtanak a súlyos megbetegedés ellen. Az oltást Dél-Afrikában már elérhetővé tették a 12-17 éves korosztály számára is, a helyiek nagyjából egyharmada kapta meg eddig a szükséges vakcinákat.