Így lett sereghajtó Vas megye - minden megyébe több pályázati forrás jut, mint ide

Bazsó Bálint 2021-11-04 18:56:49
Az Integrált Területi Program nagy vesztese lett Vas.

A következő hét éves ciklusban mintegy 1800 milliárd forint érhető el a térségek saját fejlesztési elképzeléseinek megvalósítására. "A most elindult TOP Plusz program a korábbiaknál is nagyobb lehetőségekhez juttatja a kevésbé fejlett régiókat, településeket" - közölte még november 2-án Varga Mihály pénzügyminiszter.

Mint mondta: a TOP Plusz projektjeinek sikere nagyban múlik a helyismereten, a helyi gazdasági szereplőkkel való szoros kapcsolattartáson, a most induló hétéves fejlesztési periódusban is maximálisan számítanak a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének stratégiai partnerségére, tudására és aktív közreműködésére - mondta a pénzügyminiszter.
    
Varga Mihály kiemelte: a források legalább 65 százaléka jut majd a nagyobb fejlesztést igénylő négy magyarországi régióba, és a megyéken belül járási és térségi szinten is lesz lehetőség arra, hogy a fejlesztési pénzek oda jussanak, ahol a legnagyobb szükség van rá.

A pénzügyminiszter szavai alapján a Nyugat-Dunántúlon például már nem is igazán van rá szükség, legalábbis a megyékre leosztott források alapján.

Illés Károly elismerte, hogy egyelőre még csak lehetőség van, konkrét 300 milliárd forint nincs, ami Szombathelyre érkezik

Többek között önbeismerés is jutott a szombathelyi Fidesz-frakció vezetőjének a közgyűlés utáni mai sajtótájékoztatón ugyanis azt mondta Illés Károly, hogy nem volt jó döntés tőlük 2015-ben a Haladás többségi tulajdonának átadása a Halmill Kft.-nek. Beszélt a Falco Zrt.-ről is, ennek kapcsán azt mondta, hogy a cég nagyon sok mindent elvégzett, de további tennivalók vannak még.

Vas: 45 milliárd, Zala: 56, Győr-Moson-Sopron: 64, Veszprém: 73 milliárd

A szépen csengő, Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében megvalósuló Előzetes Integrált Területi Programok hétéves programján belül helyi gazdaságfejlesztésre, település- és települési szolgáltatások fejlesztésére, fenntartható városfejlesztésre, klímabarát megye, megyei és térségi fejlesztésekre, valamint helyi és térségi közszolgáltatások fejlesztésére lehet pályázni. A Magyar Közlönyben megjelent november 2-i kormányhatározatban immáron mindegyik megye - Tolna kivételével - látható, így könnyedén összehasonlíthatóak egymással a megyék következő ciklusban elkölthető TOP Pluszos forrásai.

A táblázati adatokból kiderül, Vas megyében a következő ciklusban 2027-ig összesen 45 milliárd forintnyi TOP Plusz pályázatra lehet jelentkezni, ebből 7,75 milliárd forint mehet gazdaságfejlesztésre (az összes megye közül ezzel a fejlett Győr-Moson-Sopron után Vasban jut a legkesebb ilyen jellegű forrás), településfejlesztésre 9,95 milliárd (Zala, Veszprém és Vas kivételével minden megyében 10 milliárd forint fölött van az erre fordítható forrás), fenntartható városfejlesztésre 8,29 milliárd, klímabarát megye kialakítására 4 milliárd, megyei, térségi és egyéb városi fejlesztésekre 7,64 milliárd, helyi és térségi közszolgáltatások fejlesztésére pedig 7,432 milliárd forint.

Az ország megyéi közül ezzel Vas megye a sereghajtó, szomszédai közül Győr-Moson-Sopron megyére 64, Zala megyére 56, Veszprém megyére pedig 73 milliárd forint jut.

Győr-Moson-Sopron megyében gazdaságfejlesztésre 5,9 milliárd forintot lehet fordítani, településfejlesztésre viszont 13,1 milliárd, fenntartható városfejlesztésre pedig 15,1 milliárd forint jut.. A klímabarát megye kialakítására is több jut (5,7 milliárd, ahogyan egyéb megyei, térségi, valamint városi fejlesztésekre is - 10,9 milliárd - és a térségi közszolgáltatások fejlesztésére is. Utóbbi alapból Győr-Moson Sopron megyében 13,85 milliárd forintra lehet pályázni.

Nem áll jobban Vas megye, ha két másik szomszédjával hasonlítjuk össze. Veszprém megyében finoman szólva is jobban lobbiztak a képviselők, itt 73 milliárd forintot lehet elkölteni, gazdaságfejlesztésre például 19 milliárdot, vagyis jóval több mint kétszeresét fordíthatják Veszprém megyében, mint Vasban. De fenntartható városfejlesztésre 14,3 milliárdot költhetnek el (ez Vas megyében 8,2), egyéb térségi és megyei fejlesztésekre 12,4 milliárdot (ez Vasban 7,64), közszolgáltatások fejlesztésére pedig 11,1 milliárdot, szemben a vasi 7,4-el.

Vas megye még Zalához képest is lemaradt. A zalaiak összesen 56 milliárd forint fejlesztésre pályázhatnak, ebből gazdaságfejlesztésre 9,2, fenntartható városfejlesztésre 22 milliárd (ez Vasban 8,2), egyéb megyei és térségi fejlesztésre pedig 9,4 milliárd forint jut.

Országos összehasonlításban viszont már egyik dunántúli megye sem áll jól (még a fejlesztésre jobban rászoruló dél-dunántúli megyék sem).

Százmilliárd forintnál is több pályázati pénz jut például Pest megyére (143 milliárd), Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére (151,5 milliárd), Hajdú-Bihar megyére (116,1 milliárd) és Borsod-Abaúj-Zemplén megyére (137,1), de nem járt rosszul Bács-Kiskun (98,4 milliárd), Jász-Nagykun (88,7), Csongrád-Csanád (85,8) és Békés megye sem (86,39). A dunántúli megyék közül őket csak Baranya tudta megközelíteni, 84 milliárd forinttal, a szintén nagy hátránnyal küzdő Somogy megye is csupán 71,7 milliárd forintot kap.

Kilenc + tíz kilométerecske út felújítása jöhet

A program prioritásaihoz tartozó indikátorok 2027-ig megvalósítandó célértékek között is érdekes dolgokat találhatunk. 

Így például 2027-ig a TEN-T úthálózaton 4-5 számjegyű utak közül Vas megyében mindössze 9 kilométer (emellett további 10 kilométer belterületi út) felújítására lehet majd pályázni ebből a keretből, de nem jobb a helyzet Győr-Moson-Sopron megyében, sem, ahol ugyanez a szám 7,5 kilométer (12,09 kilométer belterületi út). Összehasonlításképpen Pest megyében 40, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 42, de Zalában is 35,1 kilométer alsóbbrendű kül- és belterületi út felújítását tervezték be.

A kerékpárral közlekedő vasiak se számoljanak nagy építkezésekkel: kerékpárút-fejlesztésre Vasban 26,47 kilométerre lehet pályázni, összeshasonlításképen ez Győr-Moson-Sopron megyében 112,65, Zala megyében 56,33, Veszprémben viszont csak 19,15 kilométer.

Szólj hozzá!

Hogyan kössünk megfelelő lakásbiztosítást?

Vannak olyan biztosítók, amelyek az egész országban jelen vannak, már régóta működnek és a legtöbben ismerik a tevékenységeiket.

Nemzetek Ligája - tényleg Haaland lesz a gólkirály?

Javában zajlik a 2024-2025-ös UEFA Nemzetek Ligája, ami immáron a negyedik lesz, amit az Európai Labdarúgó-szövetség szervezett.

Étrend-kiegészítőkkel a szervezetünk roborálásáért

Egyértelműen kijelenthetjük, hogy az étrend-kiegészítők és a mesterséges vitaminok a modern táplálkozás szerves részévé váltak. Ha azonban a kezünkbe veszünk egy ilyen készítményt, minden esetben megtaláljuk rajta azt a figyelmeztetést, hogy nem helyettesíti a változatos étkezést.

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.