Túlértékelt koreai nyavalygás gyerekjátékokkal – Squid Game kritika

Székely Zoárd 2021-10-25 08:15:00
Amikor a nézettség nem párosul a minőséggel.

Bevallom, manapság egyre ritkábban tudom rávenni magam arra, hogy belevágjak egy új sorozatba. Hála a különféle streamingszolgáltatóknak, lassan napi szinten ömlik az ölünkbe egy-egy újabb és újabb széria, melyek lázas elszántsággal próbálják kielégíteni a nézői elvárásokat. Persze akadnak közöttük igazi gyöngyszemek, de mindent összevetve végül megmaradtam filmpártinak ebben a témában. Az pedig csak hab a tortán, ha valami ennyire agresszíven ömlik az internet bugyraiból és tombol az embertelen hype körülötte, az ilyen termékeket az esetek java részében inkább kerülöm, mint a pestist. Most viszont egy intenzív megfázás kellett ahhoz, hogy ezzel a könnyen felejthető limonádéval csapjuk el az időt és önként merüljünk el a mélynyomor 9 órájában. 

Íme a Netflix eddigi legnézettebb sorozata

Rekordnézettséget ért el a Squid Game ( Nyerd meg az életed) című új dél-koreai Netflix-sorozat bemutatása első hónapjában - számolt be róla a deadline.com. A széria 111 milliós nézőszámával megelőzte a steramingszolgáltató korábbi csúcstartó sorozatát, A Bridgerton családot, és ezzel a Netflix eddigi műsorai közül a legjobb indulást produkálta.

Miről is szól a (magyar címet inkább felejtsük is el) Squid Game? Seong Gi-hun egy szerencsejáték-függőségben szenvedő dél-koreai szegénylegény, aki nehéz körülmények között él idős édesanyjával. Felesége évek óta elhagyta, munkája nincs, napról napra tengődik az adósságai gyűrűjében, és még rendes ajándékkal sem tud készülni a kislánya születésnapjára. Egy napon azonban találkozik egy öltönyös fószerrel, aki különös ajánlattal kecsegteti: ha részt vesz egy rejtélyes játékban, szép summa ütheti a markát. Emberünk tehát azzal a reménnyel vág neki az ismeretlennek, hogy hátha jobb irányba terelheti az életét és helyrehozhatja a lányával való kapcsolatát. Ám nemsokára kiderül, hogy rajta kívül több százan jelentkeztek a vetélkedőre, ahol nem kevesebb a tét, mint a saját életük.

Nyerd meg az életed | Hivatalos előzetes | Netflix

A Netflix sorozata | Nyerd meg az életedTúléled vagy meghalsz Ki marad életben, hogy megnyerje a 45.6 milliárd vont? Nyerd meg az életed | Szeptember 17-től ...

Ha valami mindenképp a széria előnyére válik, akkor az a nyílt és minden sallangtól mentes erőszak, amit a képenyőn láthatunk: a készítők tényleg nem finomkodtak, több jelenetnél is egymás után lőnek agyon, trancsíroznak fel vagy késelnek meg valakit elég explicit formában, szóval nem egy kellemes délutáni, gyerekbarát matinét kapunk. A kivégzések valóban remekül megkoreografáltak, így a gore-fanok külön előnyben részesülnek a vérengzések láttán – más kérdés, hogy a szufla azért bőven elfogy a vége felé, amennyire elborzaszt minket a tömeges elhullás az elején, egy idő után már csak unottan ásítunk, hogy „jól van, ez is halott, mehetünk tovább". 

Sajnos az alapsztori sem annyira eredeti, mint amennyire elájult tőle a nép – oké, a gyerekkori játékok beemelése elég frappáns, meg jól is oldották meg a készítők, de azért bőven akad benne Battle Royale meg Hunger Games-féle áthallás –, ellenben akinek 2021-ben még nem elég unalmas, hogy „jaj, a csúnya gonosz gazdagok mindent megtehetnek ártatlan nincstelenekkel”, annak javaslom, hogy ismerkedjen meg a dark web fogalmával… Bizony ám, itt is megkapjuk a kismilliószor átrágott kapitalizmus-kritikát, ami ugyan eleinte aránylag pontosan prezentálja a keleten is tomboló mélyszegénységet – és talán ez az egyik oka annak, hogy ekkora népszerűségnek örvend a sorozat, elvégre egy covid utáni gazdasági válság közepén tartva elég aktuális jelenséggel találkozunk –, viszont a végére csak odáig jut el az üzenet, hogy eleve azért létezik ez a pénzhajhász, minden emberséget levetkőző gore-pornó, mert az ország Mészáros Lőrincei éppen (pici spoiler, talán nem olyan meglepő) unatkoznak.

Fotó: Netflix

Egy másik súlyos probléma a szerethető karakterek hiánya: itt ugyanis mindenki vagy megátalkodott tajparaszt, vagy életképtelen mamlasz, vagy baltaarcú, érzelemmentes modell, nagyjából ennyiből áll a paletta, ebből adódóan kvázi senkinek nem lehet tiszta szívvel drukkolni, vagy akár együttérezni vele. Mert valójában azok, akik ide kerülnek, javarészt saját maguknak köszönhetik a sorsukat: az egyik meglopja a csóró anyját, hogy fogadjon a lóversenyen, a másik minden vagyonát felrakja tippmixre a tőzsdére, a harmadik átveri a főnökét, meg amúgy is egy aljas gengszter és így tovább... Persze a motiváció mindenkinek adott és az valamennyire emberivé is teszi őket, de ez még nem teszi indokolttá, hogy a néző is azonosuljon a szereplőkkel.

Emellett a színészi játék is bőven hagy kívánnivalót maga után: rengetegszer volt rá példa, hogy egy nagyon komoly(nak szánt) helyzet inkább parodisztikussá vált a szereplők miatt, ami viszont még sokkal zavaróbb volt, az a forgatókönyv, vagy inkább annak a hiánya. Nem tudom eldönteni, hogy a felirat sikerült így, vagy a koreai nyelv gyengesége, hogy totál blőd és abszurd mondatokat ad a karakterek szájába (mea culpa, nem beszélem a keleti nyelveket, de valaki majd talán kisegít ebben), de itt nem egyszer fordult elő, hogy elképesztően drámai pillanatok törtek szempillantás alatt rommá a faék egyszerű, semmitmondó párbeszédek miatt.

Fotó: Netflix

Persze akadnak még pozitívumok: a zene zseniális, baromi jó hangulatot adott a történetnek, a színek és a fényképezés szintén megérdemel egy-egy tapsot, a 6. rész pedig összességében messze a legjobban sikerült epizód lett, ott tényleg kimaxolták a drámai mélységet és az emberi geciség minden fokát, amit be lehetett mutatni ebben a sorozatban. Viszont sajnos ezek mind „pillanatnyi" erények, mindent összevetve nem bírálják felül az évad szembetűnő gyengeségeit: a kezdetben még izgalmasnak tűnő, ám fokozatosan ellaposodó történetfolyamot, az egyre érdektelenebb karaktereket, a sehova nem futó mellékfonalakat (pl. a szigetre beosonó rendőr), és még sorolhatnám. Ez utóbbit lehet azzal magyarázni, hogy majd a folytatásban remélhetőleg választ kapunk a fennmaradó kérdésekre, de így önmagában nem állja meg a helyét az első évad az elvarratlan szálak miatt.

Ami viszont a legkiakasztóbb volt az egészben, az a lezárás…

-SPOILER-

Komolyan, miután a szerencsétlen főmarha (akinél semmilyen karakterfejlődést nem láthatunk, ugyanolyan esetlen és ostoba, mint az elején volt) vörösre festi a haját - mert hát a Távol-Keleten akkor sem gáz, hogy K-pop fan vagy, ha elmúltál már 50, de mégis 15-nek érzed magad -, majd egy év után végre teljesíti a csajnak tett ígéretét és kihozza a kisfiút az otthonból, akit otthagy a régi haver anyjánál (???), majd a reptéren roppant felháborodottan lezavarja azt a korábbiakhoz hasonló buta telefonbeszélgetést („én nem ló vagyok, hanem ember"), amivel megváltja a világot is… szóval az utolsó 5-10 percben már erőteljes röhögésbe fulladt ez a mélyenszántónak tűnő, jobb sorsa érdemes széria.

-SPOLIER VÉGE-

Fotó: Netflix

Egy szó mint száz, egy több szempontból is erőltetett, unalomig rágott csont maradványait kapjuk meg szép színes masnival becsomagolva. A történet könnyen kiszámítható – az utolsó részre tartogatott fordulat inkább kínos, mint meglepő –, az öldöklés egy idő után unalmassá válik, a szövegkönyvet meg sokszor mintha kezdő gimisek írták volna, akik elolvasnak két Rupi Kaur meg három Fodor Ákos verset, és máris azt hiszik, tudják, mi fán terem a költészet. Kár érte.

 

Szólj hozzá!

172 millió forintot spórol a győri önkormányzat azzal, hogy a polgármester leállított három szobor-beruházást

Máshogy kívánnak emléket állítani a győri keksznek, a balettnek, és a textiliparnak.

Április közepén indul a szombathelyi húsvéti vásár

Jön Farkasházi Réka és a Tintanyúl, zenél a Koprive, és a Zabszalma.

Megkapta a Haladás VSE a kiemelt sportegyesületi státuszért szignózott 250 millió forintot

Az egyesület friss közleményében a szombathelyi önkormányzattól kér további anyagi támogatást, és átláthatóságot ígér.

Megállt a szombathelyi egykori Centrum Áruház toronyórája

Egyelőre nem tudni mi okozza a problémát.

Masszív szocialistázásba torkollt a győri MÜFE temetése a közgyűlésen

A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.

Az okoszokni, ami megnyugvást hoz a családok életébe

Nem is olyan régen úgy gondoltuk, hogy a modern technológia nem léphet be a szülői élet mindennapjaiba.

Bilincsben vittek el egy rendbontót Magyar Péter körmendi látogatásáról

A rendőrök hiába kérték, nem igazolta magát a férfi.

A keresőoptimalizálás által stabilizálhatod a forgalmad

Manapság online megjelenés nélkül nem igazán tud talpon maradni egy vállalkozás. Az internetes jelenlét egyszerre hatalmas lehetőség és veszélyforrás is: ha jól csináljuk, rengeteg emberhez eljuthat a termékünk vagy szolgáltatásunk, ám egy rossz stratégiával örökké a konkurensek árnyékába szorulhatunk.

Az arc hidratálása hialuronsavval: az üde bőr titka

A bőrápolási rutinok egyik kedvelt összetevője, a hialuronsav, nemcsak a nedvességmegtartásért felelős, de a bőrt is feszesebbé teszi. Tehát miért ennyire népszerű az arcápolásban? Nem csoda, hogy sok bőrápolási termékben megtalálható ez a hatásos anyag. Derítsük ki, milyen előnyei vannak, és hogyan lehet hatékonyan alkalmazni az arcbőrön!

Vasárnap Vas megyébe érkezik Magyar Péter

Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend és Szombathely az állomások között.

"Mi a fenét akar kezdeni a győri városvezetés a Városrendészettel?"

Borsi Róbert tette fel a kérdést Pintér Bencének.