Magyar kutatók azt vizsgálták, hogyan a géniusznak kikiáltott kutyák memóriája. A brit The Guardian arról ír, hogy a magyar kutatók összesen hat szuperokos kutya, a magyar Max, a brazil Gaia, a holland Nalani, az amerikai Squall, a norvég Whisky és a spanyol Rico azzal hívta fel a figyelmüket, hogy meg tudtak különböztetni legalább 28 játékot egymástól. A kutyák mind border collie-k voltak, néhányan pedig
összesen 100 különböző játékot tudtak beazonosítani a nevük alapján.
A kutatók aztán több kihívást elé állították a kutyákat, ezeket online streamelték. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói már korábban is tesztelték az ebek memóriáját, akkor már kimutatták, hogy egyes kutyák képesek megnevezni egy-egy játék nevét akár mindössze négy hallás után. Az információ viszont nem jutott át a hosszútávú memóriájukba, ezért arra kérték a gazdikat, hogy tanítsák meg a kutyáknak előszőr hetente hat, majd később heti 12 új játék nevét.
A legokosobb kutyák számára nem is volt kihívás a feladat, simán betanulták a heti 12 új nevet is. Az ELTE kutatói szerint ez az ütem egyébként megegyezik a kisbabák fejlődésével, méghozzá abban az időszakban, amikor elsajátítják a legelső szavaikat, úgy nagyjából 18 hónapos korukban.
A kutatásban résztvevő kutyák viszont akár néhány hónappal később is képesek voltak beazonosítani az új játékokat. A szakértők azt mondják, hogy a juhászkutyák általában jól reagálnak a gazdáik utasításaira, így nem volt meglepetés, hogy a border collie-k is így tettek.
Az azonban ritkaságszámba megy, hogy az ebek képesek legyenek megtanulni a játékaik nevét, főleg ilyen nagy számban. Ez a képesség azonban nem csak a border collie-kra jellemző, a német juhászkutyák, a pekingi palotakutyák, és még az amúgy kistermetű ausztrál juhászkutyák is szépen szerepeltek más kutatók hasonló tesztjein.
Az ELTE kutatói azt mondják, a kutyák memóriáját tanulmányozva könnyen fel tudják mérni az emberek viselkedésmintáit is, mivel az ebek az emberek környezetében nőnek fel. A szakértők szerint ez a kutatás pedig nem csak azt mutatja be, hogyan gondolkodnak a kis kedvenceink, hanem azt is, hogy hogyan gondolkozunk a minket körülvevő világról.