A város közgyűlésére bevitt előterjesztés szerint a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata által fenntartott óvodákban a 2020/2021. nevelési évben 201 fő volt különleges figyelmet igénylő gyermek, amelyből 99 fő sajátos nevelési igényű (SNI), 102 fő a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő (BTM) gyermek.
- Az SNI-s gyermekek ellátását 7 főállású gyógypedagógus, és 17 megbízási szerződéssel foglalkoztatott gyógypedagógus látta el, 1-3 fős csoportokban.
- A BTM-es gyermekek fejlesztését az óvodákban fejlesztőpedagógus végzettségű óvodapedagógusok végezték, 2-4 fős csoportokban.
Tavaly ősz óta a különleges bánásmódot igénylő gyermekek fejlesztését 2 főállású városi pszichológus, és 3 főállású városi feladatot ellátó pedagógiai asszisztens segíti.
A városi pszichológusok mindegyikéhez 9-9 óvoda tartozik, egy-egy óvodában heti fél napot töltenek el.
A felmérések szerint a különleges bánásmódot igénylő gyermekek óvodai csoporton belüli ellátása az egyes óvodákban eltérő mértékben jelent problémát. Különösen nehéz volt a helyzet azokban az óvodákban, ahol a gyermekek között több olyan gyermek van, amely „egyszemélyes” felügyeletet igényel.
Tavaly a 3 kritikus helyzetben lévő óvodában (Donászy, Hétszínvirág, Mocorgó) került alkalmazásra az előzőekben jelzett 1-1 főállású városi feladatot ellátó pedagógiai asszisztens. A pedagógiai asszisztenseket ha kell, át lehet csoportosítani oda, ahol a legégetőbb a helyzet.
Az ellátás és nevelés elősegítése végett a meglévő 3 fő pedagógiai asszisztens az alábbiak szerint fog dolgozni:
- marad 1-1 fő továbbra is a Hétszínvirág és a Donászy Óvodákban,
- az eddig a Mocorgó Óvodában lévő pedagógiai asszisztens pedig a Szűrcsapó Óvodába kerül át.
Továbbá három óvodába új pedagógiai asszisztens vesznek most fel a szombathelyi gyermekek mellé. Ők a Szivárvány, a Barátság, valamint a Pipitér Óvodákba érkeznek.
A létszámbővítéssel a tervek szerint megnyugtató módon lehet biztosítani az előterjesztésben jelzett „egyszemélyes” felügyeletet igénylő gyermek nevelését, ellátását, és megkaphatják a gyermekek azt a kiemelt figyelmet, ami a fejlődésükhöz feltétlenül szükséges.
A pedagógiai asszisztensek foglalkoztatása „utazó” rendszerben történik majd, és évente felülvizsgálatra kerül, hogy az állandó felügyeletet igénylő gyermekek száma alapján mely óvodában indokolt a foglalkoztatásuk.