Klímaügyi- és fenntarthatósági csúcsminisztérium felállításáról szóló határozati javaslatot nyújtott be a parlament elé Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke.
Az indoklás szerint Magyarország európai viszonylatban az éghajlatváltozás szempontjából kiemelten érzékeny és sérülékeny ország, annak minden várható környezeti, társadalmi és gazdasági következményével.
Ezért mint írják: a klíma- és ökológiai válságra való tekintettel – a mitigáció, a várható károk csökkentése és a változó körülményekhez való alkalmazkodás, valamint ezen feladatok koordinációja és végrehajtása érdekében – haladéktalanul fel kell állítani a megfelelő feladat- és hatáskörrel, valamint szakmai felkészültséggel rendelkező önálló klímaügyi- és fenntarthatósági minisztériumot.
A javaslat szerint a leendő minisztérium feladata lenne a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia és a Nemzeti Energia- és Klímaterv átdolgozása, figyelembe véve a legfrissebb hatástanulmányokat, illetve a bekövetkezett és várható nemzetgazdasági veszteségeket és kockázatokat.
Mint írják:
"Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2021. nyarán publikált hatodik jelentése arra figyelmeztet, sürgősen cselekednünk kell. A világ vezető klímatudósai általel készített beszámoló leírja, hogy a jövőben egyre több és súlyosabb extrém időjárási eseménnyel kell szembenéznünk, és hogy utolsó pillanatban vagyunk ahhoz, hogy a legsúlyosabb következményeket elkerüljük."
Úgy mérgezzük a bolygót, mintha nem lenne holnap
Az emberiség a tevékenységével minden korábbinál erőteljesebben idézi elő a klímaváltozást, amely immár visszafordíthatatlanná vált, a globális felmelegedés már a Föld minden lakott részén szélsőséges időjárási körülményeket idéz elő - állapítja meg az ENSZ kormányközi klímaváltozási bizottsága (IPCC) hétfőn kiadott, hét év óta első átfogó jelentésében.
40 < 65
A beadvány indoklása szerint a jelenleg hatályban lévő, a párt szerint a klímaválság megfékezése szempontjából elégtelen célokat tartalmazó klímatörvényt át kell dolgozni és újra benyújtani, ebben pedig új célt jelölnének meg:
Az eddigi 40 helyett legalább 65 százalékkal csökkenteni 2030-ig az 1990. évhez képest az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Az LMP szerint át kell világítani az egyes szakterületeket fenntarthatósági szempontból, "a tudomány, az egyes szakminisztériumok, a civil szervezetek és a társadalom folyamatos tájékoztatásával és bevonásával".
A minisztérium feladata lesz a kormányzati döntés-előkészítés és a Kormány döntéseinek végrehajtása során az ökológiai fenntarthatóság, a társadalmi igazságosság és a zöld gazdaság megteremtése alapelveinek érvényesítése, valamint ennek rendszeres értékelése és elemzése az érintett szervek, a Kormány, az Országgyűlés és a civil szervezetek, valamint a társadalom egésze felé.
Emellett a klímaválsággal és ökológiai válsággal összefüggésben társadalmi tájékoztatási és szemléletformáló kampányok kidolgozása, koordinálása és megvalósítása, valamint az európai uniós és nemzetközi klímavédelmi együttműködésekben való részvétel koordinálása.