Mint az már Rehó Tiborral, a Momentum jelöltjével készített interjúnkból is kiderült, a győri Momentum nem a kulturális negyedet építene az Árkád mögötti barnamezős területen, az egykori vagongyári telken, hanem egy zöld, innovatív városrészt. De pontosan mit jelent ez? Rehó Tibor most közleményt küldött arról, hogy mire gondol pontosan.
Az írás szerint Győr a magyar nagyvárosok között egyedülálló abban, hogy pár száz méterre a Belvárostól, rögtön a bevásárlóközpont mögött egy ennyire elhanyagolt, lepusztult barnamezős terület éktelenkedik. Rehó szerint itt egy olyan negyedet kell építeni, amivel Győr a magyar innováció fővárosa lehet. „Egy olyan város, ahol a 21. század nem a jövőt, hanem a jelent jelöli. Egy olyan város, ami nemcsak országos, de európai szinten is példamutató képviselője a zöldipari forradalomnak, a csúcstechnológiának és az okosvárosok fejlesztésének” – írja.
„A Jedlik-negyed egy különleges szabályozási övezet lesz, ahol minden beruházás a legszigorúbb környezettudatossági elvek alapján és a legmodernebb technológiai megoldásokkal valósul majd meg. Alapjait, a közműveket és az alapvető infrastruktúrát kormányzati és EU-s forrásokból tervezzük megvalósítani. Ebbe a környezetbe várjuk majd az önkormányzat és a magánbefektetők beruházásait: lakóházakat, üzleti épületeket, közintézményeket és munkahelyeket” – derül ki a közleményből.
És ez lenne a lényeg: az ide költöző cégeket a legfejlettebb, akár világszinten egyedülálló technológiák beépítésére, kipróbálására és tesztelésére ösztönöznék. A Jedlik-negyed egyben élő kutatási és szimulációs terep is lehet a Győrbe települő zöldipari vállalkozások számára új technológiáik tesztelésére és finomítására.
A szeszgyárat is elköltöztetné
A Jedlik-negyed a politikus szerint egy mintavárosrész lesz, példa arra, hogyan nézhet ki egy 21. századi zöld okosváros Európában: klímabarát és energiatakarékos okosotthonok; innovatív építőanyagokból készült, a legmodernebb technológiával felszerelt épületekre; 100százalékban zéróemissziós közlekedés, hagyományos járművek nem hajthatnak majd be a Jedlik-negyedbe; 21. századi várostervezési alapelvek, melyek az embert és a környezetet helyezik az előtérbe; egybefüggő, emberközeli, a teljes városrészt átölelő zöldterület; és nem utolsósorban innovációra épülő, versenyképes, európai béreket biztosító munkahelyek.
Rehó Tibor arról ír: az elképzelést csak a győriekkel együtt gondolkodva lehet megvalósítani, nem úgy, ahogy Dézsi Csaba András polgármester most a kulturális negyedet próbálja megvalósítani. Szerinte egyébként a győri szeszgyárat el kell költöztetni a telek szomszédságából. „Fontos, hogy ez a negyed a győrieké, és nem a befektetőké! Ehhez mérten kormányzati és önkormányzati felelősségünk lesz a városnegyed közintézményeinek, közszolgáltatásainak fejlesztésében. A Jedlik-negyedben óvodát, iskolát, orvosi rendelőt kell majd létrehoznunk, hogy egy valódi, élő és élhető városrész alakuljon itt ki” – írta a jelölt, hozzátéve: szerinte a Jedlik-negyed fejlesztése óhatatlanul és szándékaink szerint is magával vonzza majd Győr minden városrészének fejlődését.
„Országgyűlési képviselőjelöltként komoly terveim vannak, és az eddig általam megkérdezett szakértők és győri lakosok mind lelkesedéssel állnak hozzá a Jedlik-negyed víziójához. 2022-ben azért készülök a Parlamentbe, hogy elindíthassam ezt a nagyszabású fejlesztést Győr városában” – zárult a képviselő közleménye.