Műszakiztatni akartam az autómat, aztán leesett, hogy lehetni lehet, csak minek

Nagy Donát 2021-08-12 08:22:03
A veszélyhelyzet ideje alatt a hivatalos okmányok érvényessége – ideértve a forgalmi engedélybe bejegyzett műszaki érvényességi időt is – automatikusan meghosszabbodik, a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig. De hivatalosan még most is veszélyhelyzet van, és várjuk a negyedik hullámot. Közben pedig járunk a szerelőt évek óta nem látott lomjainkkal.

Tavasszal vásároltam egy autót, amit külföldről hoztak be. Ilyenkor kifizetem a honosítást, a magyar papírokat, rendszámot és törzskönyvet, azonban ha érvényes műszakija van a kocsinak, annak dátumát jegyzik fel a kocsi új forgalmijába.

Az enyém műszaki vizsgája egy hónap múlva, szeptemberben fog lejárni, ezért felvettem a kapcsolatot a kedvelt autószerelőmmel, hogy tervezzenek be egy szokásos átnézést, aztán műszakiztatást. Sőt, később kerékpárt is szállítanék egy vonóhorgos biciklitartóval, szóval egy horgot is felrakatnék.

Az autószerelő viszont jelezte: persze, leműszakiztatják, viszont úgy másfél éve a lejárt okmánnyal is lehet autózni. Sőt, ha majd megszűnik a veszélyhelyzet, utána is, 60 napig.

És hát persze: jelenleg papíron még veszélyhelyzet van!

Pedig hónapokkal ezelőtt ment a kormányzati propaganda, hogy legyőztük a vírust, a maszkokat is kiszórták az emberek, és ugyanúgy a nyakamra másznak a vásárlók a bolti sorban, mint a koronavírus előtti időben.

Az első veszélyhelyzet 2020. március 11. és július 3. között tartott, és az akkoriban lejárt okmányok érvényességét 2020. december 15-ig meghosszabbították. Azonban november 4-től elrendelték a második veszélyhelyzetet, amelyet először februárban, majd májusban ismételten meghosszabbítottak, így most a veszélyhelyzet 2021. szeptember közepéig biztosan marad Magyarországon. Aztán pedig ki tudja, hiszen az ellenzék előválasztást is akar tartani...

Azaz akinek tavaly március óta lejárt a műszakija, az azóta is retorzió nélkül használhatja az autóját.

Fotó: Pixabay

De miért baj ez? 

Létezik olyan ország, ahol egyáltalán nincs jelen a műszaki vizsgáztatás intézménye (például az Egyesült Államok). Viszont ha balesetet okozol a rossz műszaki állapotú autóddal, nagyon keményen megbüntetnek.

Ezzel szemben Magyarországon az emberek tényleg csak akkor viszik szakemberhez az autót, ha már valami komoly baja van. És a műszaki vizsga előtt.

Nyilván van kivétel, de azért nézzünk csak szét pár szerényebb utcában, milyen állapotú autókkal közlekednek az emberek. Igen, nincs pénz rendes karbantartásra, és hát ma már jó szerelőt is nehéz találni, aki nem a lehúzásra megy. Az autók pedig lassan túl bonyolultak lesznek az otthoni tákoláshoz (azért ebben a világ élmezőnyében vagyunk továbbra is). De a magyar emberek egy jó része, ha nincs semmilyen kényszerítő erő, akkor soha sem javíttatná meg az autóját, hiába kopog egyre jobban a futómű, vagy okádja a füstöt a kipufogó. Amíg megy, addig megy. Aztán majd lesz valami.

Fotó: Pixabay

Hogy mégis elküldöm-e műszakiztatni az autómat? Naná!

Egyrészt a lejárt műszakis felmentés csak Magyarországon érvényes, így külföldre nem is tudnék vele kimenni. Másrészt hiába nincsen rá panasz, és az olaj-, valamint szűrőcseréket, plusz más apróságokat magam is meg tudom oldani, egy komolyabb átvizsgálás nagyon nem árt legalább két évente, megemelni a csápossal, kicsit megrángatni a futóművet, féket mérni, meg ilyesmi. 

Sőt, gondoljunk bele, ha egyszer vége szakad a veszélyhelyzetnek (papíron is): nincs az a műszakiztató kapacitás, ami kezelni tudná a lassan két éves elmaradást.

Részemről pedig a vonóhorog felszerelése után úgyis mindenképpen új műszaki vizsga kell. Szóval készülhet a szerelőm.

Egy személygépkocsi műszaki vizsgájának listaára 21 290 forint.

Képeink illusztrációk, én japán bérenc vagyok

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!