A delta variánsnak köszönhetően az emberiség nem tudja majd elérni a nyájimmunitást, mondta professzor Sir Andrew Pollard, az Oxford Vaccine Group vezetője a brit képviselőknek. A vakcinák kutatásával foglalkozó csoport feje ugyanis azt mondja, hogy a delta variáns könnyen megfertőzheti majd azokat is, akik már megkapták a koronavírus elleni vakcinát. A különbség annyi lesz, hogy azok, akiket már beoltottak, tünetek nélkül, vagy enyhe tünetekkel esnek majd át a betegségen, ám eközben könnyen tovább is adhatják azt.
Pollard azt mondja, hogy a koronavírus más, mint mondjuk a kanyaró, hiszen annak a vírusnak a terjedését gátolja, ha valakit beoltottak ellene. Így ha elég ember kapja meg a kanyaró elleni oltást, akkor gyakorlatilag lehetetlen a vírus terjedése.
A delta variáns viszont nem foglalkozik azzal, hogy kit oltottak be, ugyanúgy terjed majd a közösségekben. A professzor szerint ez pedig azt jelenti, hogy egyszer valószínűleg mindenki belefut majd a vírusba, köztük az oltatlanok is, akiknél komolyabb tüneteket is eredményezhet majd a variáns.
Egy korábbi brit kutatás kimutatta, hogy azoknak a 18 és 64 év közöttieknek, akik már mindkét oltáson átestek, nagyjából 49 százalékkal kevesebb az esélye arra, hogy elkapják a koronavírust. Az Imperial College London kutatásából az is kiderült, hogy a beoltottaknak háromszor kisebb az esélye arra, hogy pozitív legyen a tesztjük még akkor is, ha közvetlen kontaktba kerültek egy beteggel, írja a Guardian.
A brit vakcinakutatók kijelentése után a szigetországban újból felmerült a harmadik oltás kérdése. A britek valószínűleg a következő hónapban kezdik majd a harmadik oltást a legveszélyeztetettebb csoportok között, közben pedig már azt is vizsgálják, hogy elkezdjék-e a 12-15 éves korcsoport oltását is, egyelőre csak a Pfizer vakcinájával.