Ahogy arról korábban beszámoltunk, szerdán összesen hat sportágban érdekeltek a magyarok a tokiói olimpián.
Úszás:
Remekül indult a nap, hiszen Milák Kristóf megszerezte a magyar olimpiai csapat harmadik érmét, egyben második aranyát Tokióban – a 200 pillangó világcsúcstartója óriási fölénnyel, új olimpiai rekorddal nyert, 1:51,25-öt úszott. Kenderesi Tamás a negyedik helyen ért célba.
Megvan a második arany: Milák Kristóf olimpiai bajnok 200 méter pillangón
A világbajnok és világcsúcstartó Milák Kristóf olimpiai csúccsal nyert aranyérmet 200 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyének szerdai napján. A szám másik magyar indulója, Kenderesi Tamás a negyedik helyen végzett. A BHSE 21 éves világklasszisa már az első 50-en élre állt, hiába kezdett be tőle megszokott módon a dél-afrikai Chad le Clos, London ötkarikás bajnoka.
A címvédő és világcsúcstartó Hosszú Katinka a hetedik helyen végzett 200 méter vegyesen a tokiói olimpia úszóversenyének szerdai napján.
A háromszoros olimpiai bajnok magyar klasszis a hetedik idővel került a fináléba, ahol már a pillangón látszott, hogy nem tud beleszólni a dobogós helyezésekért zajló küzdelembe, ugyanis nyolcaddiként fordult az első ötven után és ezt követően is csak nőtt a hátránya az élmezőnnyel szemben.
Hosszú végül magához képest rendkívül gyenge, 2:12.38 perces idővel ért célba, az előfutamban (2:09.70) és az elődöntőben (2:10.22) is jobb időt ért el.
„Tegnap görcsösen úsztam, ma próbáltam lazábban. Így se volt jó, és úgy se. Mindent kiadtam magamból. Bosszantó, hogy 2:08.5 elég volt az aranyhoz"
– nyilatkozta Hosszú.
A számot a japán Ohasi Jui nyerte 2:08.52 perccel.
Hosszú Katinka másodszor akadályozta meg, hogy Jakabos Zsuzsanna 200 pillangót úszhasson olimpián
Hosszú Katinka fél egykor úszott volna a 200 pillangó előfutamában, ám az utolsó pillanatban visszalépett az indulástól - erősítette meg a kapitány a Telexnek. Az indoklás szerint „nagyon kevés idő van a 200 pillangó elődöntője és a 200 vegyes döntője között," ám korábban még úgy döntött a magyar bajnok úszónő, hogy a feszes program ellenére is bevállalja mindkét versenyszámot.
A három magyar döntős mellett két elődöntőben is volt magyar érdekelt. Németh Nándor a 100 méter gyors szerdai elődöntőjéből bejutott a csütörtöki fináléba a tokiói olimpia úszóversenyén.
A BVSC 21 éves sprintere 47.81 másodperces idejével három századot faragott saját országos csúcsából, amivel hetedikként jutott tovább. Németh hatalmas bravúrt hajtott végre, ugyanis a klasszikus számban legutóbb éppen Tokióban, az 1964-es játékokon volt magyar döntős, akkor Dobay Gyula hetedik lett.
„Sokkal jobb volt, mint tegnap. Nem számítottam rá, hogy reggel ilyen jó időt tudok úszni. Most a fő a cél megvan, holnap már egy felszabadult úszás lesz. Megpróbálok a döntőben kicsit javítani, ráadásul a többiek sem voltak messze, századok döntöttek, a fináléban már bármi lehet"
– mondta a futam után Németh.
A finálét - közép-európai idő szerint - csütörtökön 4.37-kor rendezik.
A világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka a szerdai elődöntőből a harmadik idővel jutott a csütörtöki fináléba a tokiói olimpia úszóversenyén.
Az UTE 28 éves versenyzője egyéni legjobbjától mindössze kilenc századdal elmaradva, 2:06.59 perces idővel kvalifikálta magát a döntőbe, amelyet - közép-európai idő szerint - csütörtökön 4.28-kor rendeznek.
„Jó úszás volt, nagyon örülök az időnek. A kínai lány a legesélyesebb, mert nagyszerű időt úszott, de a döntő mindig más. Meglátjuk, ott mi lesz. Az biztos, hogy a táv első felében vezetni fog, aztán elindulok majd utána"
– mondta mosolyogva Kapás, akinek mostani teljesítménye jobb volt, mint amivel két éve Kvangdzsuban a világbajnokságot nyerte.
Vívás:
A magyar férfi kardválogatott első mérkőzésén, a negyeddöntőben magabiztosan legyőzte az amerikai együttest a fegyvernem szerdai csapatversenyében, s ezzel bejutott a legjobb négy közé, azaz az esti programban biztosan éremért vívhat.
A Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András összeállítású gárda 45-36-ra bizonyult jobbnak az Egyesült Államoknál, s az elődöntőben - magyar idő szerint 6.40 órától - az olaszok ellen lép majd pástra.
Az athéni (2004) és a legutóbbi magyar szereplést jelentő pekingi (2008) olimpián ugyanebben a szakaszban találkoztak a magyarok az amerikaiakkal, és meglepetésre mindkétszer a rivális nyert, 2016 óta azonban kilencszer csaptak össze egymással, és mindannyiszor magyar győzelem született.
A világranglistán második magyarok remekül kezdték a mostani ütközetet is, az első asszóban Szatmári 5-2-re lelépte a 2018-ban vb-ezüstérmes Eli Derschwitzet, majd Szilágyi 5-3-ra verte Andrew Mackiewiczet. Ugyan Decsi Tamás 6-5-re kikapott Rió egyéni ezüstérmesétől, Daryl Homertől, az első kör után 15-11-re Magyarországnál volt az előny.
A folytatásban Szatmári egy újabb sima sikerrel segítette a csapatot (5-1 Mackiewicz ellen), majd Decsi remekül kardozva 5-2-re verte Derschwitzet. Következett a 2016-os egyéni döntő „visszavágója" Szilágyi és Homer között, a háromszoros egyéni aranyérmes magyar ezúttal nem bírt az amerikaival (5-9), aki az utolsó kör előtt 30-23-ra felhozta csapatát.
Decsi és Mackiewicz 2-2-re állt, amikor a 25 éves amerikainak kifordult a bal bokája, s bár sokáig ápolták, végül nem tudta folytatni. Helyette Khalil Thompson lépett pástra, de „hideg kardjával" nem sokra ment Decsi ellen, aki 5-2-re hozta az asszót, így már 35-25 állt az eredményjelzőn. Homer Szatmári dolgát is megnehezítette, s bár 6-5-re sikerült is nyernie ellene, Szilágyi 40-31-gyel vette át tőle a stafétabotot, és nem hibázott. A Derschwitz elleni 5-5-ös döntetlen összesítésben a fölényes magyar győzelmet és a továbbjutást jelentette.
„Jól éreztem magam a páston. Kicsit fejben rendbe kellett tenni magam, rendezni kellett a gondolataimat, de úgy gondolom, hogy sikerült. Az első asszómmal lendületet tudtam adni a csapatnak, ez szerintem kitartott a végéig. Volt egy-két asszó, amelyben meginogtunk, de jól kijöttünk ezekből, úgyhogy megyünk tovább!"
– mondta a világbajnok Szatmári András, aki a szombati egyéni versenyben meglepetésre már a 32 között kiesett.
Ebben a számban legutóbb 25 éve, Atlantában nyertek érmet - egy ezüstöt - a magyarok.
Dzsúdó:
Tóth Krisztián legyőzte japán riválisát és bejutott a legjobb nyolc közé a 90 kilogrammosok között szerdán a tokiói olimpia cselgáncstornáján.
Az MTK versenyzőjére - aki júniusban bronzérmet nyert a budapesti világbajnokságon - a menekültek csapatában szereplő Popole Misenga legyőzése után egy lényegesen erősebb ellenfél, Mukaj Sojcsiro várt. A japán dzsúdós legnagyobb sikere egy ezüstérem volt a két évvel ezelőtti, szintén Tokióban rendezett vb-n és eddigi egyetlen mérkőzésükön, a 2019-es budapesti GP-n nyert Tóth ellen.
A nyolcaddöntős összecsapás elején Tóth volt a kezdeményezőbb, próbálta saját stílusát ráerőltetni Mukajra, aki azonban jól hárított. Mindkét részről néhány dobásindítási kísérletet lehetett feljegyezni, ezek közül a legveszélyesebb a japáné volt, öt másodperccel a vége előtt, de pont nem járt érte. Így értékelhető akció és intés nélkül jutottak el az aranypontig tartó hosszabbításig.
A ráadásban előbb Tóth, majd Mukaj kapott intést, aki egy összekapaszkodás után mérgesen elhajította fejpántját, ez mutatta, hogy kezdi elveszteni a türelmét. Csaknem három perc telt már el, amikor a tatami szélén a japán dzsúdós rossz indítási kísérlete után Tóth a hátára döntötte őt, a bíró pedig videózás után megítélte az ippont.
„Ő indított, de félúton átvettem, megvolt a karkontroll, a videózás alatt éreztem, hogy meg fogják adni, legfeljebb azért voltam bizonytalan, mert Japánban vagyunk, de győzött az igazság. Benn vagyok a nyolc között, megyünk tovább"
– nyilatkozott a 27 éves Tóth.
Megjegyezte, a bírók előbb is inthették volna ellenfelét, mert amikor lefogta a jobb kezét, azonnal levetődött a szőnyegre.
„Én azonban fejben nyugodt maradtam és csináltam tovább, amit az edzőmmel megbeszéltünk"
– tette hozzá.
A negyeddöntőben Tóth a német Eduard Trippellel találkozik.
Címlapfotó: MTI/llyés Tibor