Romokban a sajtószabadság Hongkongban, a hatósági elnyomás pedig a média különböző ágazataiban egyaránt érzékelhető - áll a Hongkongi Újságíró Szövetség (Hong Kong Journalists Association, HKJA) csütörtökön közzétett éves jelentésében, írja az MTI. A 45 oldalas jelentés szerint a hongkongi sajtó az elmúlt 12 hónap során növekvő fenyegetésekkel nézett szembe, miközben a város kormányzata nem átléphető, politikai "vörös vonalakat" fektetett le a pekingi központi kormányzat által tavaly júniusban megszavazott, majd rögtön hatályba is lépő nemzetbiztonsági törvény nevében.
A sajtószabadság problémáira utaló jelek közé sorolják a Next Digital alapítója, Jimmy Lai médiamogul elleni vádemeléseket különböző, a nemzetbiztonsági törvénybe ütköző vádpontok kapcsán, illetve a Next Digital által működtetett Apple Daily című elleni rendőrségi akciót. A 26 éve működő, bulvárhíreket és politikai kommentárokat megjelentető lap júniusban szűnt meg, miután a hongkongi rendőrség nemzetbiztonságért felelős egysége június 17-én nagyszabású, meglepetésszerű akció keretében a lap öt vezető munkatársát vette őrizetbe. Ugyanaznap a hatóságok a laphoz kötődő három cég 18 millió hongkongi dollárt (680 millió forint) kitevő vagyonát is befagyasztották, valamint házkutatást végeztek az őrizetbe vettek otthonaiban és a lap székházában. A székház átkutatására több mint kétszáz rendőrt delegáltak, akik több mint hat órán át vizsgálták át az irodákat és több mint 40 digitális eszközt - a többi közt számítógépeket és merevlemezeket - foglaltak le. Azóta a lap két vezércikkíróját is őrizetbe vették. Az érintetteket mind külföldi erőkkel folytatott összeesküvéssel gyanúsítják az Apple Daily nyomtatott illetve internetes kiadásban is megjelent egyes cikkek tartalmára hivatkozva.
A Hongkongi Újságíró Szövetség szerint a városban működő sajtószervezetek további korlátozásokra számíthatnak, a nemzetbiztonsági törvény 9. cikkelye ugyanis utat nyit a média szabályozása előtt. A 9. cikkely szerint a kormányzatnak "meg kell tennie a szükséges intézkedéseket a nemzetbiztonság területére eső ügyekkel kapcsolatos köztájékoztatás, iránymutatás és szabályozás erősítésére, ideértve az iskolákhoz, egyetemekhez, társadalmi intézményekhez, a médiához és az internethez köthető ügyeket". A HKJA úgy foglalt állást, hogy az internet felügyeletének és szabályozásának erősítése kedvezőtlenül hat majd az újságírók információgyűjtésére.
A jelentésben kitértek arra is, hogy március elejétől a Radio Television Hong Kong (RTHK) hongkongi közszolgálati műsorszolgáltató élére Patrick Li belügyminiszter-helyettest nevezték ki. Leung Ka-wing, az RTHK korábbi elnökének megbízatása augusztusban járt volna le, ám a szolgáltató teljesítményét súlyos kritika érte a kormányzat részéről. Az 1928-ban alapított, három televíziós- és hét rádiócsatornát működtető RTHK számára a működését szabályozó charta biztosítja a szerkesztői szabadságot. A teljes mértékben kormányzati támogatásból fenntartott szolgáltató azonban a kormányzat, valamint a pekingi központi vezetés nemtetszését váltotta ki azzal, ahogyan a Hongkongban 2019-ben zajló kormányellenes tüntetésekről tudósított.
Az újságíró szövetség úgy vélekedett: a vezetőváltás óta az RTHK szembetűnően több időt szentel a kormányzati propagandának. Áprilisban például egy 40 részből álló sorozatot tűztek műsorra, amelyben Carrie Lam hongkongi kormányzó vezetett beszélgetéseket a hongkongi választási rendszer átszervezéséről. A sorozatból minden nap két epizódot sugároztak, összesen napi négy ismétléssel. Az 1968-ban alapított újságíró szövetség 1994 óta minden évben kiadja éves jelentését a hongkongi szabad véleménynyilvánítás és sajtószabadság helyzetéről.