A probléma súlyosnak tűnik, ami talán a június 19-én kezdődő vasúti üzemet és így a strandszezont is veszélyeztetheti.
"A vasúti hírközlés vonalkábel zavartatása a legkritikusabb a Szabadbattyán - Csajág szakaszon, ahol szükségüzemen 1X25 kV-os táplálás esetén várhatóan 430 A-as korlát lesz érvényben, ami szükségüzemben menetrendi és táplálási problémákat vet fel" – derül ki, egy a birtokunkba került dokumentumból.
Ez laikus nyelven azt jelenti, hogy szükségüzemben (például fadőlés esetén) nem lehet fenntartani a normál működéshez szükséges feszültséget (2x25 kV), vagyis a vonal elején található Szabadbattyán - Csajág szakasz problémája a teljes vonal menetrendjét boríthatja.
A dokumentumból ugyanakkor az is kiderült, hogy jelen állás szerint a vonalon található autotranszformátor állomások között legfeljebb két FLIRT motorvonat vagy egy V43-as mozdony tartózkodhat egyszerre.
Informátorunk szerint a gond ott kezdődik, hogy költségcsökkentés címén elhagyták a projektből az aszófői betápláló alállomást, „mindegy minden alapon, csak drót legyen bármi áron”.
Forrásunk szerint, amennyiben valóban folytatni kívánják a villamosítást, tehát a Tapolcáig, majd Keszthelyig is kifeszítenék a drótot, akkor ahhoz Zánkára is telepíteni kéne alállomást. „Emiatt is áll vesztésre a folytatás” – tette hozzá.
Értékelése szerint a folytatásban már nem hagyható el a Zánkára tervezett alállomás, emiatt is áll vesztésre a folytatás a jelenlegi formájában. Mint mondta, a szintén csak felsővezeték-központú "felújítás" további költségcsökkentést igényel, ami az így is alacsony minőség további romlását okozza majd.
Kérdéseinkkel megkerestük a beruházó és a méréseket végző Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-t is, válaszaikat természetesen közöljük majd.
Nem kapkodják el
A fenti információkat erősíti meg az is, hogy egyelőre sehogyan sem halad a villamosítás folytatása. Ahogyan arról májusban beszámoltunk, eredménytelen lett a Balatonfüred-Tapolca-Keszthely közötti vasútvonalak villamosításának tervezésére kiírt tender.
A nyertes pályázónak a 105 kilométer hosszú vonal(ak)on a szűk keresztmetszet kiváltás, villamosítás és központiforgalomirányítás megtervezése mellett az engedélyes tervek, illetve az azok alapjául szolgáló dokumentáció elkészítése lett volna a feladata. A nyertesnek emellett meg kellett volna terveznie 25 megállóhely és állomás magasperonját és akadálymentesítését, valamint 11 középületet és 9 utasbeállót.
Egy darabig még biztosan marad a dízelromantika a Balaton északi partján
A nyertes pályázónak a 105 kilométer hosszú vonal(ak)on a szűk keresztmetszet kiváltás, villamosítás és központiforgalomirányítás megtervezése mellett az engedélyes tervek, illetve az azok alapjául szolgáló dokumentáció elkészítése lett volna a feladata. A nyertesnek emellett meg kellett volna terveznie 25 megállóhely és állomás magasperonját és akadálymentesítését, valamint 11 középületet és 9 utasbeállót.
A tenderre végül egyedül a KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. - BME ITS Közlekedési- és Járműrendszerek Nonprofit Zrt. adott be közös pályázatot, így az ajánlatkérő Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. végül eredménytelenné nyilvánította a tendert.
"Ezzel a toldozgatás-foltozgatással amúgy sem sokra megyünk"
- érzékeltette a felújítás minőségét egy a MÁV-Startnál dolgozó forrásunk. Szerinte a 29-es vasútvonalon - ahogyan a Szabadbattyán-Balatonfüred közötti villamosítás is megmutatta - a jelenlegi formában nem sok értelme van a felújításnak. A villamosítás mellett ugyanis sem a pályára, sem nyomvonal-korrekcióra nem költenek, marad tehát a jelenlegi állapot.
"Hiú ábránd jobb menetidőt és megbízhatóbb szolgáltatást várni ettől a ráncfelvarrástól, mivel itt sem (mármint a Balatonfüred-Tapolca-Keszthely szakaszra kiírt tenderben) szerepel az alépítmény rekonstrukciója és a zavarérzékenység csökkentése"
- mondta az informátorunk, aki szerint a megoldás a fajlagosan drágább, de több szempontból is előnyösebb hibrid motoronatok beszerzése lenne.
Ezek ugyanis jól alkalmazhatóak lennének a balatoni viszonyok között, hiszen a villamosított déli és villamosítatlan északi parton is tudnának közlekedni, ráadásul a kényszerű fehérvári és balatonfüredi mozdonycsere elhagyásával akár 10 perccel is csökkenthető lenne a menetidő.