Magyarország Kormányának családtámogatási, családközpontú szemlélete okán megfogalmazódott az az elvárás, hogy a jelenleg rendelkezésre álló szülészeti kapacitások ne koncentrálódjanak a megyei intézményekbe, hanem városi kórházakban is maradjon meg a jelenlegi struktúra
- írják némi politikai felhanggal abban az RTL Híradó birtokába jutott dokumentumban, amit az Országos Kórházi Főigazgatóság készített a múlt héten, majd hozzáteszik:
Azonban problémát jelent a szülészet-nőgyógyászati ellátás szétaprózottsága, mivel a szülész-nőgyógyász szakorvosok száma nem igazodik a jelenlegi struktúrához, azaz hiányszakmai jellemzőket mutat. Ezért egy ésszerű ügyeleti centralizációra is szükség van, abban az esetben, ha a kisvárosi kórházakban lévő szülészeti osztályok megmaradnak a jelenlegi formájukban, ebben az esetben ezen intézményekben kizárólag nappal végezhető szülészeti tevékenység, ügyeleti időben a nagyobb, megyei intézményekben szükséges a feladatot ellátni. Magyarországon is van már kialakult jó gyakorlat erre, pl. Vas megyében.
A dokumentum szerint így 7 kórházban megszűnne az aktív betegellátás, ezek közül egyben a krónikus is, további 13 kórházban pedig nem végeznének műtéteket a jövőben.
A munkadokumentum szerint meg kellene engedni, hogy az újszülöttek anyakönyvébe ne csak a tényleges világrajövetel helyét lehessen megadni születési helynek, hanem az édesanya lakcímét is, ha a szülők úgy akarják.
A kisebb intézményekben a szülészeti osztályokhoz való ragaszkodás - bármily meglepő - a legnagyobb érzelmi feszültséget a gyermek születési helyéhez való ragaszkodás jelenti a helyi politika számára. Ebben jelentős segítséget nyújtana, ha születési helyként az anya lakcímét lehetne vélelmezni az anyakönyvezés során
- írják.
A dokumentumból kiderül, hogy a kisvárosi kórházakban csak nappal lehetne szülni, ügyeleti időben a nagyobb, megyei kórházakba kellene menniük a kismamáknak. A városi kórházak főleg járóbeteg-ellátást, egynapos sebészetet és krónikus ellátást végeznének, a nagyobb műtéteket a megyei kórházak kapnák meg. De lennének olyan szakterületek is, amelyek még a megyei kórházakban sem mindenhol lennének elérhetőek.
A változtatással országos szinten megszüntetnének közel 2500 aktív betegágyat.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság az RTL Híradónak azt írta: ez egy munkaanyag, a benne szereplő adatokról még nem született döntést.