Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közölte: a koronavírus először Indiában megjelent B.1.617-es variánsának csak a delta, B.1.617.2-es mutációja számít aggodalomra okot adónak, a másik kettő nem – írja az MTI.
A WHO heti járványügyi jelentése szerint a B.1.617.2-höz képest alacsonyabb fertőzési mutatókat figyeltek meg a többi változatnál.
A WHO korábban az egész B.1.617-es variánst aggodalomra okot adónak minősítette, ám kedden jelezte, hogy annak csak az úgynevezett delta változata számít továbbra is annak. A variáns B.1.617.1-es, úgynevezett kappa változatát immár csak „érdeklődésre okot adó” mutációként tartják számon, míg a B.1.617.3-as változatát már annak sem, tekintve, hogy viszonylag ritkán fordul elő.
A B.1.617.2-ön kívül a SARS-CoV-2 koronavírus további három variánsát tartják még számon aggodalomra okot adó mutációként, mivel a korábbi vírusváltozatokhoz képest veszélyesebbek; fertőzőbbek, halálosabbak vagy kevésbé lehet hatásos ellenük a védőoltás.
Maria Van Kerkhove, a WHO Covid-19-cel foglalkozó technikai csoportjának vezetője elmondta: a vietnami hatóságok által szombaton jelentett új hibrid variáns a delta variációjának tűnik.
Az indiai járványügyi helyzet berobbanásáért részben felelőssé tett B.1.617 immár több mint 50 különböző területen van jelen, a variánsnak eddig három mutációját azonosították – erről egyébként tegnap Müller Cecília országos tisztifőorvos is beszámolt a tegnapi operatív törzs sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília: Nem súlyosabb az indiai mutáns, mint a brit
kezdte az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóját Müller Cecília. A reggeli statisztikák elismétlése után hangsúlyozta, hogy a különböző vírusmutánsok ellen is hatékonyak a vakcinák. A beoltottak száma 5 176 630, közülük 3 655 647 fő már a második oltását is megkapta. 174 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 804 712 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma.
Fotó: MTI