Mint arról áprilisban beszámoltunk, a Győr-Szol elvesztett egy évek óta húzódó pert, ennek nyomán pedig rövid határidőn belül 430 millió forint körüli összeget kell kifizetnie. Ennek a pernek járt most alaposan utána a Telex győri újságírója, Laczó Balázs.
Az ügy lényege, hogy a Pápai úti, bezárt szeméttelepen keletkező ún, depóniagáz kitermelésére, az ebből kinyert villamosenergia hasznosítására még 2010-ben szerződést kötött a Győr-Szol elődje, a Komszol egy P. Kft-ként megjelölt céggel. A cég gázmotorokat kívánt létesíteni az uniós forrásból újra hasznosíthatóvá tett 22 hektáros telepen. Végül kettőt meg is építettek.
A hiba ott volt, hogy kiderült: egy uniós forrásból hasznosíthatóvá tett szeméttelepen nem lehet gazdasági hasznot hozó tevékenységet folytatni, így a telep csak egy kis részén kezdődhetett meg a termelés.
Ezzel nyilván senki sem volt elégedett, a felek (ekkor Győrből már a Győr-Szol) tárgyalni kezdtek, a megállapodást pedig többedmagával a mostani győri alpolgármester, Pergel Elza ellenjegyezte, akkor még a cég megbízott jogászaként. Mivel a bíróságon ez a dokumentum bizonyult a vesztesség fő okának, ő nyugodtan érezheti megszólítva magát. A Telex megkeresésére az alpolgármester hangsúlyozta: összesen nyolc tárgyalófél képviselője ült az asztalnál és írta alá a jogi megállapodást; így nem arról volt szó, hogy a jogi megoldást egy személyben ő javasolta volna. A legnagyobb fél képviselőjeként ezért kérték fel az ellenjegyzésre, mondta a lapnak
A cikk szerint a még 2010-ben kötött szolgáltatói és üzemeltetési szerződéseket 2014-ben „hatályon kívül helyezték” a megállapodásban, a felek ezzel egyidejűleg kikötötték, hogy 2015. március 1-ig a P. Kft.-t a tulajdonos eladja a Győr-Szolnak, de ez nem történt meg. Végül a Győr-Szol elzárta a gázcsapot, a cég pedig perbe fogott, amit az Állandó Választott Bíróságon meg is nyertek – ennek a fórumnak pedig nincs másodfoka, tehát az jogerős is.
A Győr-Szol nem válaszolt a Telex megkersésére az ügyben. Dézsi Csaba András polgármester viszont azt mondta a lapnak, hogy ki fogják fizetni a kártérítést a cégnek. „Ami most rajtunk csapódik le, az az elmúlt időszak terhe” – közölte a lappal, arról pedig, hogy miből fizetik ki az összeget, azt válaszolta: „tudva, hogy folyik a per, tettünk félre pénzt, így a fizetendő összeg jelentős része el van különítve. Nem pont ennyi, mert ennél optimistábbak voltunk” – fűzte hozzá Dézsi Csaba András. A Győr-Szol nem válaszolt a Telex megkersésére.
A teljes cikk a Telex.hun olvasható.