Mint korábbi cikkünkben beszámoltunk róla: a győrszentiváni Váci Mihály Általános Iskolában szavazást rendeztek arról, hogy az iskolát átvegye-e a bencés szerzetesrend vagy maradjon a jelenlegi fenntartónál.
Most zajlik a szavazás, egyházi legyen vagy világi maradjon a győrszentiváni Váci Mihály Általános Iskola
A 131 éves, eredetileg bencés alapítású, jelenleg állami fenntartású győrszentiváni iskolában fórumot rendeztek, miután a Pannonhalmi Főapátság jelezte, szívesen átvennék a működtetést ősztől. A szülők kérdéseire Hardi Titusz bencés szerzetes, a főapátság oktatási főigazgatója válaszolt. A legnagyobb kétség azzal kapcsolatban merült fel, van-e beleszólásuk a szülőknek a fenntartóváltásba - írja a Kisalföld.
Korábban többször is foglalkoztunk az üggyel. Mely azzal kezdődött, hogy Kropfné Knipp Mária intézményvezető egy, a szülőknek küldött levelében arról számolt be: tavaly decemberben, valamint idén január 11-én Hardi Titusz, a Pannonhalmi Főapátság oktatási igazgatója felkereste az iskolát, mivel a bencés szerzetesrend 2021. szeptember 1-től visszavenné azt. (Az iskolát 1889-ben a szerzetesrend hozta létre.)
A Váciban közel négyszáz diák tanul, a szavazás eredménye leghamarabb április 8-án derülhet ki.
Ahhoz, hogy a fenntartóváltás folyamata idáig eljusson, arra volt szükség, hogy Hortobágyi T. Cirill főapát február végéig jelezze az Emberi Erőforrások Minisztériumánál a fenntartóváltás szándékát. Miután Kásler Miklós miniszter ezt jóváhagyta, a tankerület megszervezte a szavazást a szülők körében – íruk meg április 2-i cikkünkben.
Mint a Győri Tankerületi Központnál, mind az intézményvezetőnél rákérdeztünk: lezajlott-e a szavazás, mi lett az eredménye, s konkrétan, pontosan hányan szavaztak az egyházi átvétel, s hányan a korábbi állapotnál maradás mellett? De egyik helyről sem jött válasz, pedig az írásban küldött megkeresés után telefonon is próbáltuk a tankerületi igazgatót és az intézményvezetőt szóra bírni, de csak a titkárságukig jutottunk.
Az ügy kezdetekor nem volt egyértelmű: kiknek, és milyen formában lesz kötelező a hittan az esetleges fenntartóváltás után.
„Ennek szellemében az iskola falain belül oldjuk meg a hitoktatást, amely ökumenikus szemléletű, de minden diákunk számára kötelező. A tanév rendjéből fakadóan kéthavonta egy osztálymisén való részvételt várunk el, illetve a tanév elején évnyitó misén (veni sancte), és a tanév végén hálaadó misén (Te Deum) vesz részt az iskolaközösség. Elvárjuk, hogy a családok fogadják el a mi értékrendünket, a saját szemléletüktől függetlenül legyenek mindenkor lojálisak.” - hangsúlyozta a szülőknek írt levelében az intézményvezető.
Átadnák a bencés szerzetesrendnek a győrszentiváni Váci Mihály Általános Iskolát
Birtokunkba jutott egy levél, amelyből kiderül: átadnák a bencés szerzetesrendnek a győrszentiváni Váci Mihály Általános Iskola működtetését. Mint arról Kropfné Knipp Mária intézményvezető levelében beszámolt, tavaly decemberben, valamint idén január 11-én Hardi Titusz, a Pannonhalmi Főapátság oktatási igazgatója felkereste az iskolát, mivel a bencés szerzetesrend 2021. szeptember 1-től visszavenné azt.
Vagyis ebből még az derült ki: az átadás után az intézményben maradó diákoknak kötelező lesz a hitoktatás. (Ekkor se az intézményvezető, se a főapátság nem reagált a megkeresésünkre. Később a Pannonhalmi Főapátság részéről Hardi Titusz kifejtette: teljes mértékben tiszteletben tartják, hogy a szülők, amikor beíratták a gyermekeiket, nem tudhatták, hogy időközben fenntartóváltás lehet az iskolában.
Tehát lényegében az valósult meg, amit korábban írt véleménycikkében e sorok írója is javasolt. Hogy a hitoktatás csak felmenő rendszerben váljon kötelezővé.
Olvasóink nyilván kíváncsiak lennének, mi lett a szavazás eredménye, de ezt idáig hivatalosan nem közölték velünk. Ha ez megtörténik, frissítjük a cikket.
Frissítés:
Sík Sándor helyi önkormányzati képviselő Facebook-posztjára egy olvasónk hívta fel a figyelmet.
„Megtörtént az urnabontás a szentiváni Váci Mihály Általános Iskolában. A tanulók szülei arról szavazhattak, hogy támogatják-e, hogy ősztől a Pannonhalmi Bencés Rend legyen az iskola fenntartója? A szülők 249:50 arányban a fenntartóváltás, azaz az oktatás Bencés Rend által történő átvétele mellett döntött!” – írta a kormánypárti képviselő.
Hozzátéve: „Amennyiben az átvétel valóban megtörténik, egész Szentiván nagyot nyer! Hogy miért? Mert egy település(rész) fejlődését nagyban meghatározza intézményeinek fejlesztése! A fenntartóváltásból szükségszerűen következik mindkét iskola tovább nem halasztható fejlesztése, mellyel elsősorban a szentiváni tanulók és szüleik nyernek! A kiválóan teljesítő pedagógus kar továbbra is folytathatja gyermekek oktatását, emellett számtalan lehetőség nyílhat meg előttük.”
Ugyanakkor egy helyi önkormányzati képviselő Facebook-bejegyzése nyilvánvalóan nem tekinthető hivatalos, jogérvényes eredményközlésnek. Innentől kezdve még inkább jogos a kérdés: ha egy kormánypárti politikust tájékoztattak az eredményről, akkor a sajtó kérdéseire miért nem válaszolnak? Ahogy az önkormányzati választásokról sem egyik vagy másik jelölt Facebook-oldalán teszik közzé a hivatalos végeredményt, hanem a Választási Bizottság tájékoztatja róla a médiát.