„Minden harmadik magyar ember megkapta már az első oltását"
– mondta Müller Cecília az operatív törzs hétfői tájékoztatóján.
Hétfőn 68 400 adag Moderna-vakcina érkezett, amelyet részben a második körös oltásokra használnak, a fennmaradó mennyiség pedig budapesti háziorvosokhoz kerül. Ezen kívül kedden 248 040 Pfizer-vakcina várható, valamint a héten érkeznek még orosz és kínai oltóanyagok is.
Az országos tisztifőorvos arról is beszélt, hogy javulnak a járványügyi adatok Magyarországon, csökken a napi új fertőzöttek száma, de még mindig nagyon sokan vannak kórházban.
2680 új koronavírus-fertőzöttet találtak, elhunyt 197 beteg
2680 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 753 188 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 197 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 25 381 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 458 212 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 269 595 fő.
„Egy kicsit csökkent az egészségügy nyomása, a teher az ellátókon, azonban természetesen még további megfeszített munkát igényel ez a szám is az egészségügyben dolgozóktól”
– tette hozzá.
Elmondása szerint eddig 4 millió 280 ezren regisztráltak az oltásra, ez a szám pedig folyamatosan nő.
Müller kitért arra is, hogy a mai naptól megnyitottak az óvodák és az általános iskolák alsó tagozatai, ami szerinte egy újabb lépés a normális életbe való visszatéréshez. Azt kérte a szülőktől, hogy csak egészséges gyerekeket engedjenek el az intézményekbe, ahol testhőmérséklet-mérést, gyakori kézmosást és jó alapos szellőztetést javasol.
A pedagógusok soron kívüli oltása befejeződött a hétvégén. Az elmúlt napokban 31 ezer regisztrált bölcsődei, óvodai, iskolai dolgozót hívtak be,
de csak az értesítettek 32 százaléka jelent meg az oltópontokon.
A három hétvége során a behívott 210 ezer pedagógusból összesen 153 ezren kaptak oltást, ami 73 százalékos megjelenés. Korábban veszélyeztetettségük miatt 52 ezren felvették már a védőoltást, így nagyjából 200 ezer pedagógus van beoltva Magyarországon.
Az országos tisztifőorvos úgy fogalmazott az ellenanyag-szintekkel kapcsolatban, hogy
„a védőoltás beadását követő ellenanyag-vizsgálat a védettség detektálására csak korlátozottan alkalmas.”
Szerinte egyrészt fontos, hogy időben mikor történik az oltás, másrészt az csak tájékozódásra ad lehetőséget, de semmiképp nem ad elégséges információt a szervezet védettségéről.
Nagyon sok olyan betegség vagy oltás utáni állapot van, amikor ellenanyag már nem mérhető, mégis, amikor támad a kórokozó, akkor a sejtes immunitás emlékszik a kórokozóra és megindul az ellenanyag-termelés, így csak enyhe fertőződés alakul ki, vagy nem alakul ki fertőződés.
Vagyis védett lehet az is, akinél nem mutatnak ki antitestet.
„Lehet, hogy nem mérnek ellenanyagot, de a sejtes immunitás működik a háttérben, ez nem mérhető könnyen"
– hangsúlyozta Müller.
Arról is beszélt, hogy még nincs megfelelő adat, hogy szükség lesz-e harmadik oltásra.
„Nagyon úgy néz ki, hogy akár mind az öt vakcinából is szükség lehet egy harmadik, emlékeztető dózisra, ennek még az időpontját sem tudjuk"
– tette hozzá.
Megjegyezte, hogy ez nem lenne egyedülálló az oltásoknál, a koronavírus-vakcinák esetében ez a jövő kérdése. Az is elképzelhető, hogy évente kell ismételni az oltást, ezt sem tudjuk még – zárta gondolatait Müller Cecília.
Fotó: MTI/Botár Gergely