„Bélszél hangos kieresztésével” közerkölcsöt sértett az a bécsi férfi, akit tavaly 500 euróra büntettek rendőrök - számol be róla az osztrák Der Standard cikke alapján a 24.hu.
A férfi bírósághoz fordult az ügyben, mert igazságtalannak érezte a büntetést. Tettét azzal magyarázta, hogy „biológiai szükségnek engedett vele teret", ám ha szándékosan eregetett volna a rendőrök elé, akkor is a szabad véleménynyilvánítás eszközeként kellene számon tartani.
A bíróságon elhangzott, hogy a férfi egy padon ült, amikor ellenőrizték a rendőrök a személyazonosságát. A férfi egyszer csak felemelte a farpofáját és szándékosan elszellentette magát, a körülötte ülő barátai pedig jót röhögtek rajta és vicceket is elsütöttek utána.
A közigazgatási bíróság döntésében elhangzott, hogy nem csak a cselekedett, hanem a körülmények is fontosak. Így bár az alaptörvény a véleménynyilvánítás ezen fajtáját nem tiltja, annak a véleménynek „kommunikációs tartalommal” is kéne rendelkeznie, ezt viszont hiányolta a bíró. Ahogy az illem határait is átlépte a férfi ténykedése.
„A cselekedett alkalmasnak tűnik az állami rend teljes aláásására és nevetségessé tételére"
– mondta ki a bíró, hangsúlyozva, hogy a szellentés már túlment a szólásszabadság határain.
Ugyanakkor a férfi védelmében megszólította a lap a bécsi jogi egyetem docensét, Paul Eberstallert, aki elmondta, hogy ha nem egy rendőr lenne az „áldozat”, akkor nem mondanák a szellentésre, hogy a férfi vétett a közerkölcs ellen, mert egy rendőrrel szemben több „erkölcsöt” követelnek meg az állampolgároktól.
Végül a közigazgatási bírságot leszállították 500 euróról 100 euróra, mert a férfi korábban nem vétett a törvények ellen, és a mostani kihágása is „átlagos” mértékűnek tekinthető.