Új-Zélandban az útóbbi időben egyre keményebben lépnek fel a cigerattával szemben. Az ország egyik célja, hogy 2025-re füstmentessé válljanak, ennek az elérésehez több ötletet is felvetettek a törvényhozók. Az egyik ilyen az, hogy folyamatosan megemelnék a dohányzáshoz szükséges életkort, a 2004 után született fiataloknak pedig egy az egyben illegálissá tennék a cigit.
A törvényhozók közben már azzal az ötlettel is eljátszadoztak, hogy lecsökkentenék az országban eladható cigaretták nikotin tartalmát, megtiltanák a füstszűrőket, megemelnék a cigaretták minimum árát, és még azt is lekorlátoznák, hogy mely üzletekben lehetne hozzájutni a dohány tartalmú készítményekhez, írja a Guardian.
Új-Zélandon évente nagyjából 4 500 ember hal meg a cigaretták miatt, a kormány keményebb fellépését jól fogadták az egészségügyi szervezetek, sokaknak az tetszett, hogy az ország nem csak a leszokásban segítené a helyieket, de azt is megnehezítenék, hogy valaki rászogjon a cigire. A törvényhozók külön figyelmet fordítanak az országban élő kisebbségek véleményére, mert a statisztikai adatokból látszik, hogy sokkal magasabb a dohányzók száma a szegényebb rétegek körében.
A törvényjavaslatokat viszont többen bírálják is, sokak szerint több kisbolt is bedőlhetne, hiszen az ilyen boltok legnagyobb forgalmát a dohányáruk adják ki. Mások szerint azért is necces az ötlet, mert a cigi mindenképpen fel fog tűnni az ország feketepiacán, amiből a szervezett bűnözői csoportok profitálhatnak. A jobboldali politikusok szerint pedig a lecsökkentett nikotintartalom csak azt érné el, hogy az emberek több cigit szívnának el, hogy elérjék ugyanazt a hatást.