Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Farmakovigilancia és Kockázatértékelési Bizottsága (PRAC) megállapította, hogy az alacsony vérlemezkeszámmal társuló szokatlan vérrögképződés-eseteket az AstraZeneca (Vaxzevria) nagyon ritka mellékhatásai közé lehet sorolni. Magyarul: elismerte az ok-okozati kapcsolat erős valószínűségét – foglalta össze az EMA közleményét Dobson Szabolcs gyógyszerész egy oltások szakmai hátterével foglalkozó nyilvános Facebook-csoportban.
Mind az orvosoknak, mind az oltottaknak azt ajánlja az EMA, hogy legyenek tudatában ennek a nagyon ritka mellékhatásnak az oltás utáni két hétben. A legtöbb eset 60 év alatti nőknél fordult elő az oltást követő két héten belül.
Jelenleg specifikus kockázati tényezőt még nem tudnak megállapítani. Egy lehetséges magyarázat immunológiai okot tételez fel, amely hasonló a heparin által kiváltott trombocitopéniához (rövid nevén HIT-hez). A PRAC szerint a vérrögök az agyban (agyi vénás szinusz trombózis avagy CVST), illetve a hasűrben (splanchikus vénatrombózis), valamint az artériákban keletkeznek úgy, hogy alacsony vérlemezkeszám áll fenn, olykor vérzéses eseményekkel.
Amennyiben az alábbi tünetek alakulnak ki, azonnal orvoshoz kell fordulni: légszomj, mellkasi fájdalom, lábduzzanat, tartós hastáji fájdalom, idegrendszeri tünetek, úgymint tartós fejfájás vagy homályos látás, apró bevérzések (pöttyök) a bőr alatt az injekció beadási helyétől távolabb.
Az EMA álláspontja szerint a vakcina általános előnyei a COVID-19 megelőzésében túlszárnyalják a fenti, nagyon ritka mellékhatások jelentette kockázatot.
A PRAC 62 agyi vénás szinusztrombózis- és 24 splanchikus vénatrombózis-esetet vizsgált ki március 22-ig, amelyekből 18 volt halálos – addigra 25 millió embert oltottak be a brit-svéd vakcinával. Tehát az esetek 0,0000034 százalékában jelentkezett a mellékhatás. Április 4-ig összesen 169 agyi vénás szinusztrombózis- és 53 splanchikus vénatrombózis-esetet jelentettek az EudraVigilance adatbázisba. Addig 34 millió oltást végeztek el. A legfrisebb adatok szerint tehát az esetek 0,0007 százalékában jelentkezett a mellékhatás. Ehhez képest ha elkapjuk a koronavírust, akkor az az esetek 14 százalékában az súlyos lefolyású lesz, a betegek 5 százalékánál pedig kifejezetten életveszélyes szövődményeket okozhat.