A koronavírus elleni védettség igazolvány bevezetéséről még február 10-én döntött a kormány, a legfontosabb részleteket egy február 12-i kormányrendeletben rögzítették. Ezek alapján az kaphatja meg az igazolást, aki megkapta a védőoltást, vagy igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen, ha vélhetően átesett a fertőzésen, de nem tudott róla vagy nem készült róla teszt és utólag elvégzett ellenanyag-vizsgálat igazolja a fertőzésen való átesését is. Az igazolvánnyal kapcsolatban viszont megannyi a kérdőjel ezért az Alfahír interjút készített Szicherle Patrikkal, a Political Capital elemzőjével, hogy megpróbálják megválaszolni a koronavírus elleni védettségi igazolvány körüli kérdéseket.
Az elemző szerint az már most látható, hogy a magyar emberek többsége már elképesztően fáradt a folyamatos karanténok miatt. A karantén alól felmentést adhatna a vakcinaútlevél,
ami viszont valamilyen szinten nyilvánvalóan diszkriminatív, hiszen külön jogokat biztosít azoknak, akik egyébként önkéntes cselekedetre vállalkoztak.
Ez tovább erősítheti a társadalom egy részében felgyűlt feszültségeket. A Political Capital a már januárban kiadott szakmai anyagában is azt írta: az igazolványra vélhetően szükség van. Hozzá kell azonban tenni, hogy mindez akkor működhet, ha tisztán meg van fogalmazva, milyen kritériumok alapján lehet ilyet kapni.
A negatív megkülönböztetés főleg a fiatalokat érintené, hiszen jelenleg nincs elég vakcina Magyarországon ahhoz, hogy ők is megkaphassák az oltást.
Ugyanakkor az, hogy létezik vakcinaútlevél, pont a fiatalok számára lehetne motivációs tényező, hiszen több közvéleménykutatásból is látszik, főleg az ő csoportjuk az, amely nem szeretnék beoltatni magát.
A fiatalabb korosztályok a koruk miatt eleve csak később kaphatják meg az oltóanyagot, így számukra szinte kizárt, hogy tavasszal egy étterem teraszán üljenek. Az elemző szerint ez mindenképpen egy frusztráló élmény lesz, viszont a fiatalokat azzal nyugtatná meg, hogy a második negyedévben úgy néz ki, gyorsabb ütemben fognak érkezni az uniós vakcinák, továbbá jön még pluszban egy Janssen-vakcina is, ami csak egyoltásos, tehát az érkező adagokat sem kell elosztani kettővel.
Az emberek frusztrációja abból is látszik, hogy még ha kevesebbet is mozdulnak ki a magyarok, ez még mindig egy relatíve magas szint ahhoz képest, hogy gyakorlatilag a legveszélyesebb járványhullámnak a csúcsán vagyunk. Ez azt mutatja, már egy évig sem lehet igazán kibírni ezt a szituációt.
Szicherle az Alfahírnek azt is elmondta, hogy
a védettségi igazolvány egy olyan kérdés, amiben jelenleg közvéleménykutatások híján csak reménykedni tudunk, hogy működik.
Ha viszont nem működik és nem érjük el azt a szintet, ami ahhoz kell, hogy ezt a járványt ténylegesen visszafogjuk Magyarországon, akkor az elemző véleménye szerint a korlátozásokkal kell tovább élnünk, még hosszabb ideig.
Szicherle szerint az igazolás mellett az országban szükség lenne egy sokkal egységesebb kommunikációra, egy világos tervre és arra, hogy ezt mindenki következetesen kommunikálja. És főleg arra, hogy politikusok helyett mondjuk sokkal inkább az olyan szakembereket, mint Szlávik János vagy Merkely Béla, helyezzék előtérbe ezekben a járvánnyal kapcsolatos kommunikációs erőfeszítésekben.