A Magyar Orvosi Kamara elnöksége messzemenőkig elkötelezett a transzparencia mellett, a járvánnyal kapcsolatos kérdésekben számtalan alkalommal kértük a kormányzatot ennek megvalósítására – válaszolta az Alfahírnek a Magyar Orvosi Kamara sajtóosztálya a nyílt levél kapcsán, amelyet több mint harminc független magyar szerkesztőség írt alá és juttatott el a miniszterelnöknek és a tisztifőorvosnak szerdán.
A szabad tájékoztatás életeket menthet! - Szerkesztőségek nyílt levele a miniszterelnöknek
Közös nyílt levelet írtak a kormánytól független médiumok a miniszterelnöknek az RTL Híradótól a 444-en át a Telexig, Debrecentől Kecskeméten és Pécsen át Szombathelyig. Ebben arról írunk: a kormánynak engednie kéne, hogy a sajtó szabadon bemutathassa a kórházakban folyó küzdelmet a járvány alatt.
„Hisszük, hogy a polgárok alapvető döntéseinek (oltás, korlátozó intézkedések fegyelmezett betartása) meghozatalát elősegítené, ha szembesülnének a valós helyzettel, azzal, amit az egészségügyi dolgozók nap mint nap átélnek” – magyarázták. Ugyanakkor hangsúlyozták azt is, hogy ellenzik a tájékoztatás mindennemű politikai felhasználását, vonatkozik ez mind a politikusokra, mind pedig a sajtó képviselőire.
Nagyon fontos lenne, hogy a sajtó munkatársai bejuthassanak az egészségügyi intézményekbe, és objektíven bemutathassák azt, hogy milyen heroikus küzdelem zajlik a kórházakban – mondta el az Alfahír érdeklődésére dr. Tóth Judit Mária, a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) alelnöke, aki hangsúlyozta is, hogy nyilván itt nem a szenzációhajhász képsorokra kell gondolni, és álláspontja szerint a sajtó is objektív tájékoztatásra törekedne, a személyiségi jogok figyelembevételével, a betegek arcának kitakarásával, és azzal a kikötéssel, hogy csak azok az egészségügyi dolgozók jelenhetnének meg a tudósításokban, akik ehhez hozzájárultak.
„Nem gondoljuk, hogy ezzel akadályoznák az a kórházban zajló munkát, sőt, azzal, ha a tudósítások következtében az emberek komolyabban vennék a járványügyi szabályokat, csak segítenék az egészségügyi dolgozókat abban, hogy csökkenjen rajtuk a jelenlegi nyomás. Mindenkinek az lenne az érdeke, hogy a járványnak minél hamarabb vége legyen” – magyarázta dr. Tóth Judit Mária.