Falusi boltfejlesztéssel támadja le a „kismultikat" a kormány?

ugytudjuk.hu 2021-03-25 08:08:11
Vas megyében több mint 200 kistelepülés található, a legtöbb helyen régen bezárt, vagy végóráit élő kis üzlettel.

Március 1-től él az a rendelet, amelyben a felsorolt gazdálkodói körök április 1-ig pályázhatnak vidéki kisboltjaik felújítására a 2 ezer főnél kisebb településeken. Ez különösen érinti Vas megyét, mivel itt több mint 200 kistelepülés található, a legtöbb helyen régen bezárt, vagy végóráit élő kis üzlettel.

A rendelet szerint felújításra és bővítésre a költség maximum 80 százaléka igényelhető, 50 millió forintig. A programra összesen 45 milliárdot szán az Orbán-kormány, de már távolabbra is tervezget: a következő 7-10 évben 5 ezer milliárd forintot áramoltatna a vidék fejlesztésére.

Grandiózus a terv, határtalan önbizalommal fűszerezve. Ugyanis hogy ebből valóság legyen, ahhoz meg kell nyernie jövőre a választást, de még ez sem elég. Mivel belép az uniós jogállamisági vétó. Ha ezen fennakadnak Orbánék, akkor nem lesz guruló euró. Márpedig a „nemzeti falvak" felzárkóztatását más nemzetek pénzéből képzelik el. Azaz uniós forrásokból.

A mostani, 45 milliárdos fejlesztés azonban realitás, hatóköre 2400 település 1,5 millió lakossal. Az itt élők többsége, minden felmérés szerint, a Fidesz stabil támogatói bázisát alkotják. Őket megerősítheti hitükben a mostani pénzeső. De mit jelent ez a gyakorlatban, mire költhető el?

Erről érdeklődtünk egy, már a pályázatot is benyújtó vállalkozótól. János körmendi illetőségű, de vannak vidéki lerakatai és jól ismeri a környék bolthálózatát. Szerinte jól jön a pénz, de „ez már a 25. óra, a falvakon érdemben nem segít".

„A pénz felújításra, akadálymentesítésre, bővítésre, valamint ingatlan és eszközvásárlásra, képzésre vehető fel, illetve pályázható meg", mondja. „Na és kisbolt nyitására, ez az igazán izgalmas része a dolognak. Mert manapság nagy merészség a kiürülő falvakban új boltot nyitni. Kinek, minek, miből? Én azért megpróbálom, mert van hozzá kockáztatható hátterem",mosolyodik el János.

Másként látják a falvakban élők. Egyházashollóson érdeklődtünk, többen is mondták, hogy ők döntően Körmenden shoppingolnak. Van ugyan helyben bolt, de „oda csak a nyugdíjasok járnak". A városba dolgozó, de itt élő Károlynak például a nyitva tartással van gondja.

De mással is. „ Olyan ez, mint halottnak a csók", jegyzi meg a fejlesztés hallatán. „Ha a rendszerváltáskor nem hagynak minket magunkra, más lenne itt az élet. A falvakat eddig minden kormány leírta, a mostaninak sem hiszek".

Kis körutat teszünk a körmendi járásban. A kisboltok jellemzően ledurrantak, árukészletük főleg a napi cikkekre korlátozódik. A dolgozók körülményei sem a legjobbak és több falu boltján ott a lakat. Egyvalami azonban közös: a boltokra hatalmas, nemzetiszínű cégért pingáltak.

Talán a zenélős autók bosszantására: ők a „kismultik", a falusi kiskereskedelem igazi urai. Gyorsak, frissek, olcsók. Mármint a „nemzeti" boltokhoz képest. Van is forgalmuk, ahogy láttuk.

E ponton jöhet be egy távolabbi, kicsit sunyinak tűnő kormányzati cél. Ha sikerülne uniós pénzből kiépíteni a falusi kereskedelmi infrastruktúrát, akkor a mesterterv értelmében kiszorítanák a külföldi üzletláncokat, így a zenélős autókat.

Amikor ezt fejtegetjük egy szecsődi boltosnak, csak nevet: „Ugyan már, ez őrültség! Ezer lakos alatt egy faluban nem él meg önmagában egy bolt. Ha csak nem pótolja ki valaki a veszteséget, mint a tanácsrendszerben".

A KSH adatai szerint az országban 300 faluban egyáltalán nincs is bolt. 2010-ben 10 ezer lakosra 143 üzlet jutott, 2019-ben már csak 122. A forgalom Pest megyében volt  a legtöbb, napi 362 ezer forint, Tolnában már csak 160 ezer. A Vas megyei adat is e körül járhat.

Ráadásul a támogatást nem adják ingyen. Az igénylőnek nem lehet köztartozása, bankgaranciával kell rendelkeznie. Egy, úgymond, közösségi tér – nyilatkozatot is kell tennie. Ez arról szól, hogy a pályázó kimutatja hajlandóságát bizonyos postai szolgáltatásokra, valamint vény nélküli gyógyszerek árusítására és erről szerződik is az érintett állami cégekkel.

Az is kemény feltétel, hogy a nyertes a boltot legalább 5 éven át köteles működtetni, minimum heti 10 órát nyitva tartani és egy meghatározott árucikk-kört köteles forgalmazni.

Ezek fényében már nem is annyira vakító az állami pénzeső. A program sikere még kedvező csillagállás esetén is kétséges. A kismultik ugyanis olcsóban tudnak árulni és ez a döntő. Kivéve, ha nem szól közbe adminisztratív eszközökkel a kormány, amint erre éppen e napokban erős utalások történtek.

És mint tudjuk, Magyarországon nem csak megtörténhet bármi, hanem meg is történik. 

Szólj hozzá!

Lemondott Haba Vilmos, a győri Jobbik elnöke

Facebook-oldalán jelentette be a hírt.

Weöres Sándor és Károlyi Amy beugrott egy feketére a szombathelyi Nagyszállóba

Különös alakok lepték el a bezárt hotel földszinti ablakait. Derkovits Gyula önarcképe is megjelenik.

Gyógygombák és kender: harmónia az egészség szolgálatában

Az idők folyamán a természet ajándékai mindig is fontos szerepet játszottak az egészség megőrzésében.

Megkezdődik a szombathelyi Liget utcai híd felújítása

Jövő héttől lehet forgalomkorlátozásra számítani a környéken.

200 millió forintot nyert Körmend a Rákóczi Ferenc utcai háziorvosi- és fogorvosi rendelők fejlesztésére

Az épületek új hőszigetelt ablakokat kapnak, és LED világítást szerelnek fel.

Belvárosi forgalomkorlátozást hoz magával a szombathelyi Urban pARTy

Szombaton sétáló utcává változik a Kőszegi utca.

Alig 3 millió forint nyereséggel zárta a tavalyi évet a C.P. Portál Kft.

Miközben közel félmilliárd forint volt Varga Jenő, sárvári önkormányzati képviselő cégének a bevétele.

Újra Fröccsnapok lesznek a hétvégén Győrben 

Jön a nyár legpezsgőbb hétvégéje.

Remek rajt a Gyermek OB-n Győrben 

A városban tényleg úszóbajnokok születnek.

Gépjármű-kiskereskedelemre váltott Illés Károly vállalkozása

Továbbra is veszteséget termel a szombathelyi önkormányzati képviselő Kft.-je.