Szombathely a legboldogabb magyar város, a második helyen Nyíregyháza áll, Győrben viszont csökkent a boldogságszint a boldogság világnapja alkalmából készített, portálunk által korábban már ismertetett kutatás szerint.
Szombathely Magyarország legboldogabb városa
A közlemény szerint az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (ELTE PPK) Pozitív Pszichológiai Kutatócsoportja Oláh Attila professzor irányításával, a Bagdi Bella vezette Jobb Veled a Világ Alapítvánnyal együttműködve 2020. április 1. és a 2021. március 15. között végzett felmérést, amely alapján összeállították a 2020-21-es Boldogságtérképet - közli az MTI.
Megkérdeztük a kutatás eredményéről a két szomszédos megye székhelyeinek polgármestereit is.
„Nemcsak polgármesterként, hanem szombathelyi polgárként is nagyon örülök, hogy városunk lett a legboldogabb megyeszékhely. Hiszem, hogy Szombathelyen azért is boldogok az emberek, mert nagyon jó közösséget alkotnak, és ezekben a nehéz időkben is meg tudták mutatni, hogy hogyan működik egy igazán összefogó közösség. Segítik egymást a szombathelyiek, mint ahogyan azt bebizonyították a járvány elleni védekezés során is. Ezért pedig köszönet jár mindenkinek. A felmérés pedig csak alátámasztotta, amit eddig is gondoltam és éreztem: egy boldog város boldog polgármestere és polgára vagyok.” – válaszolta Nemény András (Éljen Szombathely!)
"Ön ezt komolyan elhiszi? Sajnos a Covid-19 járvány mindenkit egyaránt megvisel, de bízom abban, hogy még néhány hét és kifelé megyünk ebből a nyavalyából és nyáron már mindenki felszabadultabb, és napról napra boldogabb lesz." – reagált Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) győri polgármester.
Az ELTE PPK Pozitív Pszichológia Kutatócsoportja Prof. Oláh Attila irányításával, a Bagdi Bella vezette Jobb Veled a Világ Alapítvány és Pozitív Pedagógia és Nevelés Program támogatásával 2021. március 20-ra a Boldogság Világnapjára a 2020. április 1. és a 2021. március 15. közötti időszakban végzett internetes vizsgálatai alapján készítette el Magyarország Boldogságtérképét. A vizsgálati adatok matematikai statisztikai elemzését Prof. Vargha András végezte – írják a kutatás honlapján.
Ahonnan azt is megtudhatjuk: a felmérés kiterjedt az élettel való elégedettség, az érzelmi, a pszichológiai, a szociális és a spirituális jóllét és a mentális egészség szintjének a megállapítására valamint a pszichológiai immunkompetencia, a megküzdési kapacitás és a karaktererősségek vizsgálatára.
A vizsgálati adatok lehetőséget adtak a férfiak és nők, a különböző életkori csoportok, a különböző családi állapotú, az anyagi jólét különböző fokán élő, különböző iskolai végzettséggel és foglakozással bíró személyek boldogság, élettel való megelégedettség, globális jóllét és mentális egészség szintjének összehasonlítására.
Mindazonáltal a kutatók hangsúlyozzák: a vizsgálat alapján készített térkép egy adott időszakra jellemző helyzetet ír le és kizárólag (a térkép természetéből fakadóan) csak tájékoztat arról, hogyan borítja be a boldogság Magyarországot, az eredményekből ok-okozati összefüggésekre nem lehet rávilágítani.
Érdemes megnézni, hogy alakult az általános egészségi állapot a megyeszékhelyeken, így Vas és Győr-Moson-Sopron megye székvárosában:
De arra sem haszontalan vetni egy pillantást, hogyan alakult a pozitív orientáció hazánk nagyvárosaiban:
További részletek a boldogsagprogram.hu weboldalon.