„Magyarország Európa egyik leggyorsabb oltási tempóját diktálja, a lakosság 16,4%-át már beoltottuk"
– mondta György István államtitkár, az oltási munkacsoport vezetője a keddi operatív törzs sajtótájékoztatóján. Elmondása szerint csak Málta előz meg minket, Németországban pedig már a magyar modell átvételére készülnek.
A reggeli adatok elismétlése után György ismertette:
sok olyan fiatal van kórházban, akinél nem találnak alapbetegséget.
Bekövetkezett az, amitől hetek óta tartottunk: 250 fölött a halottak száma
Meghalt 252, többségében idős, krónikus beteg, és újabb 5481 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést - közölte a koronavirus.gov.hu kedden, kiemelve: eddig 1 636 436 embert oltottak be Magyarországon, közülük 481 820-an már a második adagot is megkapták. A kormányzati portálon azt írták: 586 123-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma.
Az oltási folyamatban továbbra is az idősek élveznek prioritást, 1,8 millió időskorú regisztráltból több mint az emberek fele megkapta az oltást. György szerint a következő egy hétben 215 ezer idős ember oltására lesz lehetőség, természetesen csak akkor, ha mindenki elmegy, aki erre lehetőséget kapott az adott héten.
„Nincs semmiféle káosz, jól szervezett oltási folyamat zajlik”
– hangsúlyozta a politikus.
„Elemi erővel tombol a járvány Magyarországon és Európában is"
– mondta Müller Cecília tisztifőorvos.
Mivel itthon szinte teljes, 100 százalékos a brit mutáns jelenléte, arra kért mindenkit, hogy ne válogassanak az oltások között.
„Mindegyik oltóanyag hatásos és biztonságos, amelyik beérkezik az országba, nincs mire várni"
– tette hozzá.
Müller elmondása alapján jelenleg is zajlanak a brit mutánssal kapcsolatos nemzetközi vizsgálatok, az eddigi eredmények alapján sokkal fertőzőbb és sokkal súlyosabb tünetekkel jár, a statisztikák szerint pedig
másfélszer annyian halnak meg a brit mutánsvariánstól.
Nemsokára félmillióra nő azoknak a száma, akik a második oltást is megkapják, de a tisztifőorvos kiemelte:
„még mindig nagyon messze vagyunk attól, hogy népesség szinten értékeljük a védettséget."
Kérdésre válaszolva Müller ismertette, hogy a járvány kezdete óta az összes igazolt fertőzött 1,4%-a volt egészségügyi dolgozó, jelenleg 285 fő aktív fertőzött személyt tartanak számon.