Időnként fellángol a vita a vendekről: elmagyarosodott szlovének, vagy önálló identitással bíró, szlovén nemzetiség? A kérdésre már csak azért is illő választ keresni, mert többségük éppen nálunk, Vas megyében él, a Rábavidéken.
A leghíresebb „vend" napjainkban Rogán Antal propaganda-miniszter, aki saját nyilatkozata szerint „egy parasztgyerek". Ezt nem nagyon volt alkalma munkával igazolnia, mivel egészen fiatalon vágott bele a politikába. A Rábavidéken élők közül azonban ma is sokan „kisgazdák", vagyis földet, kertet művelnek, erdőt nevelnek, kismesterségeket űznek.
Vas megye egyébként soknemzetiségű vidéknek számít. Lakosságának nem kis részét teszik ki a németek, a horvátok és a szlovének, vagyis a „vendek". A vendeket évszázadokban tótoknak hívták, ahogy minden más szlávot. Végül a tótot ejtette a köznyelv, illetve a szlovákságra szűkítette.
A vend kártyát leginkább a nacionalisták játszották ki. Trianon után létrejött a Prekmurje, azaz a Muravidék. A vendekre mind a szlovének, mind a magyarok, úgymond, szemet vetettek. Főleg a horthysta irredenták: elméletük szerint a népcsoport önálló, szlovéntól független. A cél az volt, hogy ennek nyomán jogot formálhassanak a területre és lakóira.
A rendszerváltás után ismét napirendre került a vend kérdés. Olyannyira, hogy 1992-ben Kétvölgyön konkrét lépéseket tettek a Vend Szövetség megalakítására, de ez gyorsan megbukott. Majd 1996-ban megjelent a szombathelyi dr. Zsiga Tibor könyve Muravidéktől Trianonig címmel, ami csaknem diplomáciai bonyodalmakhoz vezetett a két ország között.
Zsiga nem csak a vend nem szlovén elméletet akarta igazolni, hanem tagadta a szlovén nép létezését is. Erős támadásokat kapott, jelentős történészek cáfolták állításait. Ennek ellenére kitartott állításai mellett. Miszerint a térség lakói vendeknek hívták magukat, a hivatalos dokumentumokban vendeknek szerepeltek és nem szlovénekként.
Az elméletet támadók szerint ennek nincs szilárd alapja, mivel kényszer és propaganda hatására alakult ki ez az identitás. Mára elcsendesültek a vitázók, de ez csak látszólagos. Jelzi, hogy Szlovénia élénken figyel a Rábavidékre.
Még akkor is, ha ma nagyon baráti szelek fújnak a két országban. A szlovén miniszterelnök, Janez Jansa, Orbán Viktor egyik leghűségesebb híve. De, mint tudjuk, a politika szülte barátságoknál nincs múlandóbb.
A vendek, vagyis a Rábavidéken élő szlovének viszont velünk voltak és maradnak. Számuk Vas és Zala megyében 5 ezer körüli, a határon túl 80 ezer. Jelentős kisebbség él az USÁ-ban, a 19. századi nagy kivándorlásnak betudhatóan.
Vas megyében Szentgotthárd a központ, rádióval, újsággal rendelkeznek, konzulátus is van. Alsószölnök, Felsőszölnök mellett Kétvölgy, részint pedig Farkasfa és Máriaújfalu a jellemző lakhelyük.
A vend mára inkább jelző, mintsem tartalom: a legtöbb revíziós szervezet is úgy véli, hogy szlovénekról van szó. Egyes muravidéki, nacionalista magyarok viszont más állásponton vannak. Szerintük „a vendek valójában csak szláv nyelvű magyarok".
A vendek helyzete hasonló a csángókéhoz: szerintünk ők magyarok, a románok ezt vitatják, szerintük meg nem. Éppúgy, ahogyan egyes magyarok kétségbe vonják a vendek szlovénségét.
Egy régebbi leírás szerint a vend szorgos nép, kevéssel is beéri. „Élelmük a lehető legegyszerűbb s egy csöppet sem változatos. Kukoricza, burgonya, köles- és hajdinakása, tej a fő eledelök. A szegény hegyvidéken, de még a vagyonosabb síkon is a kukoricza tusáját (kocenya) összetörik s belekeverik a kenyérbe...
Mint földmívelő, kereskedő s iparos egyaránt tanúlni szerető a vend ember. Iskoláira szívesen költ, gyermekeit örömest, s rendesen járatja iskolába. Tanítóját tiszteli, becsűli. Ha tovább tanúl a vend fiú, legtöbbször a papi vagy tanítói pályára lép. Általában véve derék, szorgalmas, hazafias nép az a körűlbelűl hetvenezer vend, mely Vas és Zala megyékben mint a régi Pannonia szlovén lakosságának maradéka él".
A gyökerek ma is mélyek. Lukács István professzor, a téma ismert kutatója leírja, hogy az, aki kisgyerekként tanulja meg a vendet anyanyelvként, vagyis nem az irodalmi nyelvet otthon a szülőktől, annak élete végéig megmaradhat a lelki kötődése.
"Évekkel ezelőtt becsengetett hozzánk egy férfi, aki tört, archaikus szlovénsággal csak annyit mondott: Ge sam vend, vagyis vend vagyok. Kiderült, Amerikából utazott a Rábavidékre, hogy megismerje népe eredetét, a gyökereket".