Kedden írtunk arról, hogy egy müncheni aukciósház honlapján megjelent több olyan műtárgy is, amelyek eredetileg a sárvári Nádasdy-várból kerültek Németországba. A bajor kincseknek egészen kalandos a történetük, még 1875-ben bukkantak fel, ekkor került a vár bajor Wittelsbach család kezébe. III. Lajos bajor király kifejezetten kedvelte a Nádasdy-várat, egy ideig nyári rezidenciaként is használta, majd a 1921-ben Sárváron is halt meg. III. Lajos viszont mindössze öt évig viselhette a bajor királyi címet, az első világháború után ugyanis kitört a bajor felkelés, ekkor le kellett mondania a hatalomról. Végrendeletében fiára, Ferencre hagyta a magyar birtokait, így a Nádasdy-várat is, Ferenc egészen 1945-ig élt nyaranta Sárváron.
A Wittelsbachoknak a második világháború végén viszont menekülniük kellett, így visszatértek Németországba, ekkor tűnt el a Nádasdy-vár értékének egy nagy része. A család, amit csak tudott, vonatra pakolt, ám a szovjetek annyira nyomultak, hogy rengeteg kincset így is maguk mögött kellett hagyniuk. Az 1249 értékes műtárgyat ekkor elrejtették, a vár egyik kamrájába falazták be őket. A kincsek hét éven keresztül rejtve is maradtak, a vár múzeumának kutatói 1952-ben, egy renoválás során találtak rájuk, 1989-től újból ki is állították őket. A rendszerváltás után viszont a Wittelsbach család bejelentkezett a kincsekért, ezt egy 30 éves jogi huzavona követte. A tárgyakat végül tavaly adták vissza az eredeti tulajdonosaiknak, a család pedig úgy döntött, hogy a müncheni Neumeister aukciósházon keresztül 67 darabot elárvereznek a gyűjteményből.
A Nádasdy Múzeum honlapján most viszont azt írják, hogy már 2006-ban a Vas megyei Múzeumok Igazgatóságának a kérésére kivették a leltártból az úgynevezett antwerpeni lovagi tornaképet, amely így kerülhetett később Münchenbe. A jelenlegi magyar kormány eközben figyelemmel kísérte a bajor kincsekről szóló tárgyalásokat, később pedig a sárvári önkormányzat kezdeményezésére megvásárolták a műkincsek jelentős részét, amelyek így a vasi kisvárosban maradhattak.
A megvásárolni kívánt kincsek listáját, a bajor és a magyar értékbecslők által adott szakértői jelentések figyelembevételével, a Nádasdy Múzeum szakemberei állíthatták össze. A műtárgyakat úgy válogatták össze, hogy abból később egy olyan kiállítás születhessen, ami bemutatja a modenai hercegek és a bajorok sárvári kapcsolatát. A múzeum honlapján hozzáteszik, hogy a korábbi jogi határozat miatt félő volt, hogy a bajor fél egy idő után elviszi a kiállítás egy részét, vagy esetleg az egészét, amit azzal védtek ki, hogy megvásárolták a műtárgyakat. A müncheni aukciósház honlapján végül azok a kincsek jelentek meg, amelyeket a magyar kormány nem vásárolt meg, a hercegi család döntésére kerültek ezek Németországba.