Az elsők között számoltunk be arról, hogy a MOL fúrásokat, majd földgáz kiteremkését tervezi az Őrségbe. Ezzel kapcsolatban kedden délután egy online háttérbeszélgetésen vehettünk részt, ahol többek között a cég képviselői és az újságírók mellett, helyi lakosok és a Greenpeace aktivistája is ott volt. A beszélgetés után nem sokkal a környezetvédők közleményt küldtek, erre reagál most a MOL.
Hívatlanul vett részt a Greenpeace a MOL mai, őrségi fúrókútról szóló megbeszélésén
A Greenpeace klíma- és energiakampány-felelőse, Perger András ma délután hívatlanul vett részt a MOL sajtónak meghirdetett háttérbeszélgetésén. A megbeszélésen mi is ott voltunk, erről holnap olvashattok majd részletesebb cikket. Most viszont mutatjuk azt a közleményt, amit a környezetvédő szervezet, a megbeszélést után küldött el szerkesztőségünknek: "Normális esetben oda járunk, ahova hívnak minket, de ez itt nem egy normális helyzet.
Reakció a Greenpeace közleményére
Szívesen láttuk a Greenpeace munkatársait az újságíróknak szervezett háttérbeszélgetésünkön, hiszen az őrségi kutatófúrás mellett a MOL fenntarthatósági célkitűzéseiről is tájékoztatást tudtunk nyújtani. Mi minden esetben egyszerre vizsgáljuk a társadalmi és környezeti hatásokat, ahogy a helyi lakosok érdekeit és a nemzetgazdasági szempontokat is. Miután az engedélyeztetési eljárás elején járunk és egy kapavágás sem történt még a területen, van időnk arra, hogy feltárjuk az összes fontos szempontot és felelős döntést hozzunk a végleges helyszínt illetően. Ahogy korábban is jeleztük, a témában online konzultációkat és lakossági fórumot tartunk: az eseményekre szeretettel várjuk a helyi lakosok mellett a civileket és a Greenpeace munkatársait is.
Hiszünk a konstruktív párbeszédben, mert – bár a megoldási tervünk más – egyetértünk abban, hogy a klímaváltozás elleni harcban azonnali lépésekre van szükség. Ezért frissítette a MOL-csoport a hosszútávú stratégiáját, és ezért fogjuk úgy átalakítani a hagyományos ipari tevékenységeinket, hogy azokból finanszírozni tudjuk a zöld energiaátmenetet és megteremtsük a körforgásos gazdaság alapjait. Ahogy az ország egészére, úgy az Őrségre is igaz az állítás, hogy a háztartások jelentős része földgázzal fűt, tehát a karbonsemlegességhez vezető átmeneti időszakban a hazai földgáznak kulcsszerepe lesz a lakossági ellátás biztosításában.
A MOL egyszerre dolgozik az ország energiaellátásáért és a fenntarthatóbb jövőért: elköteleztük magunkat amellett, hogy 2050-re karbonsemleges vállalat legyünk, ezért belépünk a körforgásos gazdaságba, a kutatás-termelésből származó bevételeink több mint felét pedig fenntarthatósági projektekre fordítjuk. A következő öt évben mintegy 310 milliárd Forint fogunk költeni arra, hogy minimálisra csökkentsük a hulladéktermelést, és újrahasznosíthassuk, amit csak lehet. Ambiciózus célkitűzéseink vannak, és szeretnénk példát mutatni a többi iparági szereplőnek is.
Marton Zsombor
Kutatás-Termelés Igazgató
MOL Magyarország