A Greenpeace klíma- és energiakampány-felelőse, Perger András ma délután hívatlanul vett részt a MOL sajtónak meghirdetett háttérbeszélgetésén. A megbeszélésen mi is ott voltunk, erről holnap olvashattok majd részletesebb cikket.
Most viszont mutatjuk azt a közleményt, amit a környezetvédő szervezet, a megbeszélést után küldött el szerkesztőségünknek:
"Normális esetben oda járunk, ahova hívnak minket, de ez itt nem egy normális helyzet. Új kőolaj- vagy földgáz-kitermelési lehetőségeket tervezni egy nemzeti parkban, a klíma- és ökológiai válság közepén súlyos felelőtlenség" - értékeli a helyzetet Perger András.
A Greenpeace elfogadhatatlannak tartja, hogy a MOL az egyre súlyosbodó éghajlati- és ökológiai válságban egy új szénhidrogén-kitermelő helyet nyitna az Őrségi Nemzeti Park területén.
A Párizsi Klímaegyezményben rögzített, még biztonságosnak tekinthető 1,5 C fokos globális felmelegedési küszöböt a már meglévő, működő olaj- és gázmezőkben található készlet teljes kitermelése is veszélyezteti; az új mezők megnyitása még tovább rontana a helyzeten.
Különösen elítélendő a kitermelés terve azért is, mert azt nemzeti parki területre tervezik. Az ökológiai válság egymillió faj kipusztulásával fenyeget. Egy nemzeti parkot kifejezetten a természet védelme érdekében hoztak létre. A terület, ahol a MOL új kutat fúrna az Őrségi Nemzeti Park magterületéhez tartozik.
Itt az ideje, hogy a klímaválságot fokozó fosszilis energiahordozókról átálljon a MOL a megújulókra. A MOL csoport közvetlen üvegházgáz-kibocsátásai jelenleg meghaladják a klímagyilkos Mátrai Erőmű kibocsátásait, a közvetett, a MOL által eladott üzemanyagokból és fölgázból származó kibocsátások pedig meghaladják Magyarország szén-dioxid-kibocsátását. A nagyvállalatoknak is feladata, hogy megfékezzük a természet pusztítását és a klímaválságot. Nem várhatunk tovább a változással. Az idő elfogyott.