Mindent megteszünk annak érdekében, hogy harcoljunk a félretájékoztatás terjedése ellen a Facebookon és az Instagramon
- írja az amerikai óriásvállalat saját oldalán. A bejegyzés szerint már számos országban működnek együtt a pártatlan Nemzetközi tényellenőrző hálózat (IFCN) által minősített független külső tényellenőrző szervezetekkel, akik az álhírek felismerésében és értékelésében, valamint az ilyen tartalmak elleni fellépésben segítenek nekik.
Azt írják, hogy a tényellenőrző program célja a vírusszerűen terjedő félretájékoztatás azonosítása és kezelése, különös tekintettel az egyértelmű átverésekre, amelyeknek semmilyen tényalapjuk sincs.
Azokat a bizonyíthatóan hamis állításokat fogják a jövőben törölni az oldalakról, amelyek aktuálisak vagy felkapottak, és az átlagember számára fontosak, viszont nem kezelik majd prioritásként a következményekkel nem járó, illetve az apróbb pontatlanságokat hordozó állításokat.
A programnak nem célja az egyéni önkifejezés, a vélemények és viták, az egyértelműen szatirikus vagy humorosnak szánt tartalmak és az üzleti jellegű viták akadályozása.
Először a különböző jelek, például a Facebook-felhasználók visszajelzése alapján azonosítják a potenciális félretájékoztatást, és az érintett tartalmakat megjelenítik a tényellenőrzőknek; de a tényellenőrzők továbbá önállóan is azonosíthatják az értékelendő tartalmakat.
A tényellenőrzők ezek után megvizsgálják a tartalmat, ellenőrzik a benne szereplő tényeket és adatokat, és értékelik a pontosságát. Ez a Facebooktól függetlenül történik, és magában foglalhatja többek között a források felhívását, a nyilvános adatokkal való összevetést, valamint a videók és képek hitelességének ellenőrzését is.
A kamutartalmakat először csak megjelölik, hogy az emberek tisztában legyen azzal, álhírt olvasnak, emellett pedig mindenki értesítést is kap, aki megpróbálja azt megosztani. Ha egy tényellenőrző egy adott tartalomnak „Hamis”, „Módosított” vagy „Részben hamis” értékelést ad, az adott tartalom a hírfolyamban nem fog annyiszor megjelenni, így jelentősen csökken azoknak az embereknek a száma, akik látják.
Az ismétlődően „Hamis” vagy „Módosított” kategóriába sorolt félretájékoztatást megosztó oldalak és webhelyek tevékenységét valamilyen módok korlátozni fogják.