„Több kritika érkezett a Facebook oldalamra, miszerint nem jól főznek a győri menzákon. Elindultam és elkezdem tesztelni. Ahogy megígértem” – írta Dézsi Csaba András fideszes győri polgármester a menzalátogatását rögzítő videójához.
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
„Eljöttem a Kálvária utcai általános iskolába, és megkóstoltam az ebédet, mert rengeteg kritika érkezett. Vagy mondjuk úgy, hogy sok kritika érkezett a Facebookon keresztül. Több helyre el fogok menni váratlanul, úgy, hogy ne tudjanak rákészülni. Hogy megkóstoljam az ebédet” – fogalmazott a politikus. „És ami a legfontosabb: beszélgettem a gyerekekkel, és senki nem mondta, hogy rossz lenne az étel” - tette hozzá Dézsi Csaba András. „Amikor megkérdeztem őket, hogy a főzelék milyen szokott lenni, akkor azt mondták, hogy finom szokott lenni a főzelék” – állította a városvezető. „További iskolába is el fogok menni, és meglátjuk az eredményeket” – ígérte Dézsi.
A polgármester időközben újabb győri tanintézményekbe is ellátogatott. Felmerült bennünk a kérdés: hogyan mehetett be a polgármester az iskolába, amikor a járványhelyzet miatt a gyerekek szülei se mehetnek be oda? Vajon ez jogszerű, megfelel a szabályoknak? A TASZ oldalán ugyanis arra a kérdésre, hogy bekísérheti-e a szülő a gyerekét az iskolába (különös tekintettel az iskolakezdő korosztályra)? A válasz: nem. „A legkisebbeket sem szabad bekísérni, legfeljebb a testhőmérséklet-mérési pontig mehet a szülő a gyerekével. Ezen kívül a szülő csak akkor léphet az iskolába, ha törvényi kötelezettségét teljesíti (tehát pl. ha gyermeke fejlődéséről, előmeneteléről tájékozódik)” – derül ki a Társaság a Szabadságjogokért szakvéleményéből.
Az általunk megkérdezett szülő azt mondta: ha beszélni akar a tanárral vagy az igazgatóval gyerekéről, azt a jelenlegi rendkívüli jogrendben csak előzetes egyeztetés, időpontkérés után teheti. Semmiképpen nem olyan rajtaütésszerű váratlansággal, ahogy a polgármester a menzarazziát. Rákérdeztünk hát erre az önkormányzatnál. Ahonnan a következő lakonikus, egysoros válasz jött:
„Az étkeztetés az önkormányzat feladata, ebből kifolyólag jogosult arra, hogy ellenőrizze az étkeztetést, mint feladatellátást” – felelte Prédl Adél sajtóreferens.
Mivel a felvételen látszik, hogy a polgármester az ott tanuló gyerekekkel beszélget, velük együtt szerepel a videón, a Győri Nádorvárosi Ének-zenei Általános Iskolától azt is megkérdeztük: a felvételen szereplő gyerekek szülei hozzájárultak-e, hogy gyerekeik a videót közzétevő politikussal szerepeljenek a felvételen? Milyen formában történt ez a hozzájárulás? Ugyanezt tudakoltuk a Győri Tankerületi Központtól is. Válasz egyelőre nem jött, ha befutna a reagálásuk, frissítjük a cikket.
Korábban Szombathelyen is feltűntek kormánypárti politikusok az egyik iskolában. A fideszes képviselő által igazgatott Reményik iskola végzőseinek fotózásán jelent meg a párt szombathelyi frakcióvezetője és városi alelnöke, hogy a Fidesz nevében boldog pedagógusnapot kívánjanak.a Reményikben a nyolcadikos végzős osztályok fotózása zajlott éppen, amikor egyszer csak váratlanul betoppant Illés Károly, a párt szombathelyi frakcióvezetője és Gál Sándor, a Szombathelyi Fidesz városi alelnöke – írtuk tavaly júniusban.
A szombathelyi Fidesz már megint nem bírt magával, bevitte az iskolába a politizálást, amit a törvény egyértelműen tilt
Családias hangulatú pedagógusnapot tartottak a Szombathelyi Fidesz képviselői a Reményik Iskolában. Az eseményről a párt házi blogja adott egy rövid, szirupos tudósítást, amit így kezdtek: "Még a tanárok sem tudták pontosan, milyen eseményre invitálták őket a Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola földszinti közösségi terébe."
Akkor kérdéssel fordultunk a TASZ-hoz, hogy megtudjuk, mi szabályozza a politikai pártok iskolában való megjelenését.
A jogvédő szervezet azt írta, hogy az iskolai politizálást tiltja a köznevelési törvény: „a nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területén párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható” A TASZ még egy esetleges jogsértésre is felhívta a figyelmünket. A gyerekekről ugyanis a szüleik beleegyezése nélkül nem lehet fotót készíteni és azt közzétenni.
2018 februárjában a XI. kerületben lett botrány abból, hogy óvodákban „csak az a gyerek vehet részt az 2018-ban megtartandó bármilyen nagyobb rendezvényen - ideértve a nyílt napot, a farsangot, a ballagást, a karácsonyt és a nemzeti ünnepeken tartott ünnepségeket - akinek a szülei aláírnak egy dokumentumot, amiben hozzájárulnak ahhoz, hogy az eseményeken készülő fotók és videók megjelenhessenek” a kerületi politikusok beszámolóiban, az önkormányzati médiában.