Kondora István (Fidesz-KDNP), Sárvár polgármestere nemrég a Facebook-oldalán jelentette be, hogy elkészült Sárvár 2021-es költségvetése. A polgármester a posztban azt írta, hogy idén 5,8 milliárd forintból gazdálkodhat a város, a városvezetés célja a költségvetés egyensúlyának biztosítása. Kondora arra is kitért, hogy a kormány támogatásának köszönhetően Sárvár megszabadult az adósságaitól, emellett ígéretet tett arra, hogy befejezik a megkezdett beruházásokat, de folytatják az utak, parkolók építését is.
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Kondora bejelentésére Németh Zsolt, a Híd a Jövőnkért Egyesület képviselője egy közleményben reagált, amelyet a következőkben változtatás nélkül közlünk:
Sárvár a tartalékok városából hitelfelvételére és állami segítségre szoruló város lett. Már önmagában a tendencia is érdekes, de a költségvetés szerkezete és annak elfogadása valamint a demokrácia működtetése is egyértelműen mutatja a hatalom arroganciáját. A vészhelyzetre való hivatkozással ma már a képviselők sem teljes körben kapják meg a város költségvetését véleményezésre. Lassan kezd hasonlítani ez a dolog is a médiára, amely közpénzből, szinte „családi vállalkozásként” működtetett propaganda és mondhatni fotóművész-képző lett.
Ami a költségvetést illeti, a bevételek és a kiadások egyenlege kapcsán tavaly még csak 600 millió, az idén már 2,8 milliárd forint mínusz látszik. Az iparűzési adó mínusz 200 millió, amelyet, remélünk, hogy valóban időben visszafizet majd az állam. Teljesen megborult a költségvetés szerkezete.
Polgármester úr arról beszél, hogy milyen rendes a kormány, mert a város megszabadult az adósságaitól, miközben nem mondja el őszintén, hogy valójában mennyit is vett el a kormány az adóerőképesség kapcsán a sárváriaktól. Érdekes lenne ezeket a számokat mélységesen kielemezni. Minden, ami jó, azt teljesen a saját eredményükként adják el, és amiben hibát lehet találni, azt pedig mindig mások rosszindulata adja, ahogy ők szoktak fogalmazni.
Ugyanakkor ma már teljesen fordítva ülnek a lovon az adófizetők pénzén és még csak az sem zavarja őket, hogy miközben Brüsszeleznek óriásplakátokon, addig az Európai Unió csak Sárvárnak az elmúlt években 3,5 milliárd forintot adott 100 százalék finanszírozásintenzitással, támogatásként. Vajon hol tartana a város, ha ez az összeg nem lett volna? Aztán a szétosztás is érdekes. Polgármester úr takarékosságról beszél, miközben álszent módon viselkedik. A városi nagyrendezvényekre plusz 8 milliót szán, miközben hónapokig semmilyen rendezvény nincs, és téltől függetlenül a hóeltakarítás költségét sem csökkenti.
A közfoglalkoztatottak létszámát nem növeli, de az önkormányzat állományát akár tanácsadók árán is sok millió forint többletköltséggel igen. Érdekes lenne, ha megmutatná, hogy a plusz 100 milliós személyi juttatások kifizetése miből is, és hogyan tevődik össze. Az első lakáshoz jutók támogatását még akkor sem növeli évek óta, amikor ő saját maga egyet ért a 19 négyzetméteres WC-t 19 millió forintos árával. A felújításokból 100 milliót von el, miközben utak, járdák, peremkerületek válnak egészen érdekessé, esetenként élhetetlenné. A kultúrából 10 milliós számra kiveszi, elveszi a pénzt, miközben a saját médiáját nem bántja. A cafeteriát megduplázza, melyből még lehet, hogy ő is részesül, miközben a szociálpolitika jelentős kérdéseket vet fel.
Látszik, hogy a kettős mérce a polgármester és környezete gazdagságát, kommunikációja pedig az emberek pénzén a tisztes szegénység hirdetését jelenti.