Tavaly májusban Dézsi Csaba András győri polgármester (Fidesz) nem csak azt jelentette be, hogy leváltja a főépítészt, hanem azt is, hogy a város négy területén változtatási tilalmat rendel el. A legnagyobb terület ezek között az Árkádtól egészen az Ipar-csatornáig húzódó szakasz volt, amely magába foglalja a Rába-gyár egykori telephelyét is – azt a részt, ahová a polgármester az új kulturális negyedet is megálmodta.
Interjú Dézsi Csaba Andrással: Nem kizárt, hogy Győrnek hitelt kell felvennie
Nyilvános lesz-e a városi cégek átvilágításának végeredménye? Kell-e hitelt felvennie Győrnek, és mennyire hibás a szoros költségvetésért a kormány? Megtudhatják-e a győriek, hogy a szakmai vélemények szerint is rossz állapotban van-e a színház épülete? Mi a terv most egyáltalán a színházzal? Miért fáj a polgármesternek, ha a Rómer Ház kérdését feszegetjük?
A területen már egyéb projektek is folyamatban voltak: leállt például a Dunaville nevű magasházas lakópark előkészítése, illetve fura helyzetbe került maga a Rába, mivel 2019. decemberében bejelentették, hogy kétmilliárd forintért vételi ajánlatot kaptak itt egy nagyobb területre, amelyről akkor annyit lehetett tudni, hogy valamiféle üzlet épülne majd ide. Közben érkezett azonban a polgármester változtatási tilalma, ami tulajdonképpen értéktelenné tette a telket, ezzel értesüléseink szerint nehéz helyzetbe hozva céget – többek között ennek is köszönhető, hogy lecserélték idén a menedzsmentet.
A helyzet most megfordult, ugyanis a Mártírok útja és a Budai utca találkozásánál található telek (HRSZ: 6390/3) nemrég kikerült a változtatási tilalom alól,
mint ahogy az a térinformatikai rendszerben is látszik, emellett a megyei Kormányhivatal is tulajdonképpen zöld utat adott az építkezés megkezédésnek. A Kormányhivatal döntéséből kiolvasható, hogy a 42 ezer négyzetméteres telken a Bauhaus nevű barkácsáruház építene egy 16 ezer négyzetméteres új boltot, 334 férőhelyes parkolóval.
A kérdéses terület a térinformatikai rendszer térképén, ahol a piros a változtatási tilalom alá eső területeket jelzi:
Kulturális negyed: szép kilátások
A kulturális negyed-projektről egyelőre nem sokat tudni, még a látványtervek sem nyilvánosak. A polgármester elmondása szerint a talaj rendbetétele után egy ezen a területen létrehozott mesterséges szigeten épülne fel az új színház, egy hangversenyterem (ami egyben konferenciaközpont is lenne), illetve egy koncertterem. Jelnleg a terület felmérése folyik, hogy kiderüljön, milyen összegből lehet a talajt rendbetenni.
Az ugyanis most így néz ki:
A galériában három fotót a Mosoni-Duna felől (ezek a betonkerítéses képek), egyet pedig a Budai utca felől mutatunk (a vasrácsos), ez utóbbi terület lenne a Bauhaus barkácsüzlet területe egyébként. Már ezekből is látszik, hogy a talajjal nyilván sok munka lesz.
Ennél is érdekesebb azonban, hogy milyen környezetben épülne fel az új kulturális negyed, hiszen igaz, hogy egy oldalról a Mosoni-Duna lenne a határán, a másik három oldalról azonban az Árkád, a Szeszgyár, illetve ezek szerint az új barkácsáruház határolná.
Ahogy a képeken is látszik, ez jelenlegi fomrájában sem túl szívderítő látvány, persze nézhet minden új kulturális épület homlokzata a folyó felé. Még érdekesebb kérdés, hogy meg lehet-e szabadulni a környéken a Szeszgyár szagától, amelyet ugyan most már a polgármesteri közbelépés eredményeként nem lehet a fél városban érezni, mint tavaly ősszel, de a környéken így is minden nap érezhető.