Az amerikai játékszoftvereket forgalmazó GameStop körül egészen gigászi harc alakult ki. Még a koronavírus-járvány kirobbanásakor sokan arra számítottak, hogy a GameStop és a hozzá hasonló, főként a fizikai eladásokból élő boltok minden bizonnyal csődöt fognak jelenteni, ami az elhúzódó járvány miatt többször már valóra is vált. A tőzsdézésből élő cégek fel is figyeltek a GameStop csökkenő értékére, ezért több befektetéssel foglalkozó cég ís úgy döntött, shortolják a játékforgalmazó részvényeit.
A shortolás egy régi taktika a tőzsdéken, a lényege annyi, hogy a befektetőcégek kölcsönbe felvesznek egy-egy cég részvényeiből, majd ezeket tovább adják olyan áron, ami szerintük túlságosan felértékelt. Majd amikor a részvények leértékelődnek, sokkal kevesebb pénzért veszik vissza azokat, így profitot tudnak termelni a válságos helyzetből. A taktika maga nem túl biztonságos, hiszen a kölcsön során megszerzett részvényeket mindenképpen vissza kell adni, még akkor is, ha nem jönnek be a számítások, és a részvények értéke felfelé kezd mászni. Ezt a taktikát akarta kijátszani a GameStoppal több befektető cég is, ám ekkor beszálltak a buliba a reddites, amatőr tőzsdézők.
A dolog akkor kezdett megbukni, amikor a küszködő cégbe tavaly szeptemberben bevásárolta magát Ryan Cohen, az addig főként állateledellel foglalkozó üzletember. Cohen a cég 13 százalékát zsebelte be, ezután pedig megpróbálta úgy átalakítani a játékereskedelmet, hogy a fizikai boltok helyett inkább az online térben vesse meg a lábát. Cohen nem rejtett célja az volt, hogy közvetlenül az Amazonnal szálljon harcba a GameStop, ami érthető is, hiszen az Amazon, na meg Jeff Bezos a járvány eddigi abszolút győztese.
Cohen lépésére figyeltek fel a Reddit önjelölt tőzsdézői is, akik úgy gondolták, hogy a GameStop lehet a következő sikertörténet, ha sikerül az átmenet az online térbe. Az internetezők ezután tömegével vásárolták be magukat a bolthálózat részvényeibe, aminek következtében ezeknek az értékei szépen lassan emelkedni kezdtek, írja a Metro.
A legnagyobb befektetőcége, például a Melvin Capital és a Citron Researc úgy gondolták, a redditesek nem fognak sokáig kitartani, így még több részvényt shortoltak, ám azok értéke egyre magasabbra szökkent. Tavaly áprilisban a GameStop egy-egy részvényének az értéke 3,25 dollár volt. Tegnap estére viszont már 148 dollárt is elkértek a részvényekért, tehát kevesebb mint egy év alatt 300 százalékkal nőtt az üzletlánc értéke.
Az értéknövekedést pedig, úgy tűnik, a befektetőcégek szívták meg, csak hétfőn 6,12 milliárd dollárt buktak a cégek azon, hogy így elszámították magukat. A játszmának még azonban nincs vége, ha a részvények a jövőben újból zuhanni kezdenek, akkor a jelenleg mínuszban lévő cégek akár profitot is húzhatnak az elfuserált cselből.
Az, hogy amatőr befektetők így megszivassák a legnagyobb tőzsdével foglalkozó cégeket, még sosem történt meg. Sokan úgy gondolják, hogy a shortolás etikátlan folyamat, amivel csak a gazdagok tömhetik még vastagabbra a tárcáikat, a redditezők közül pont ezért szálltak bele olyan sokan a felvásárlási lázba. A taktika jelenleg nekik kedvez, a Wall Streetnek már többször is le kellett állítania a GameStop részvények kereskedelmét, mert olyan magas számokat produkáltak az otthon ülő netezők. Az ügyre már a Fehér Ház is felfigyelt, miután az üzletlánc mellett az AMC mozik és a BlackBerry részvényei is hasonló mozgást produkáltak. Azt, hogy végül mi lesz az akció vége, nem tudni, de akár a teljes tőzsdei életet felfordíthatja a redditesek kis forradalma. Az ügy végén valakik viszont biztosan bukni fognak, sokan attól félnek, hogy pont az otthon ülő kisembereken fog csattanni az ostor, ha kipukkan a GameStop buborék.