A föld, ahol megterem a lacibetyárköpés, a bugyiszaggató és az elfelejtemolaj is

ugytudjuk.hu 2021-01-26 09:59:38
A vasi Hegyhát kiskertjeiben bőven és jó minőségben terem meg a pálinkafőzés hagyományos alapanyaga, vagyis a szilva, a vadkörte, az alma, a barack, a málna.

Pálinkás jó reggelt! – ki ne ismerné e kedélyes köszöntést, amelynek nyomán jellegzetes pohárkák csendülnek. A víznek látszó nedűtől kipirosodott arcú atyafiak aztán újráznak, így a reggel egyik fele, a pálinkás, biztosan teljesül. Ha netán több megy konty alá a nem ritkán 50 fokos alkoholból, az bizony nem simogatja meg az ember máját.  

Persze, nem kell rögvest alkoholizmustól tartania annak, aki mértékletesen fogyasztja a gyümölcspárlatot. Amelynek előnye az égetett szeszekkel, például a viszkivel szemben, - a tisztasága. Már ha nem manipulálják meg a főzést. Korábban volt ilyen, de ma már nem nagyon, mert alapvetően változtak mind a pálinkafőzés társadalmi körülményei, mind a főzés jogi feltételei.

Sokak szerint a kisüsti az igazi

Ráadásul nagyot ment nemrég a magyar miniszterelnök is a témában, amikor a parlamentben kijelentette: a pálinka a magyar ember számára „alapvető élelmiszer". Nem sokkal korábban érkezett meg az örömhír, amit a nemzeti oldal „megnyertük a pálinka szabadságharcot!"- felkiáltással kommentált. Ez utóbbi arra vonatkozott, hogy a kipróbált „ellenség", az Európai Unió bizony belebukott sokkulacsos politikájába.

Értve ez alatt, hogy módosították az alkoholokról szóló irányelvet, így a tagállamok adómentesé tehetik a főzést, évi 50 literig. Ezen uniós „vereség" után a nemzeti kormány úgy döntött, hogy január 1-tól kezdődően nem kell párlat-adójegyet, valamint vonatkozó közterhe fizetni.

A pálinkák frontján otthonosan mozgó államtitkár azt nyilatkozta, hogy „A nagykorú, gyümölcstermesztő magyar állampolgár háztartásonként évi 86 liter gyümölcspárlatot főzhet le magánfőzésben adómentesen. A pálinkafőző magánszemély nem értékesítheti a párlatát, de azt családtagjai és vendégei elfogyaszthatják".

Vezető politikusok is kedvelik a férfias nedűt

A pálinkás szabadságharc, de inkább a pálinkakultúra egyik élharcosa egy vasi politikus, V. Németh Zsolt kormánypárti képviselő. A harc kezdetén még előtag nélküli nevén szerepelve felszólalásaiban szorgalmazta az italfőzés kiterjesztését, az adózás csökkentését, az erre épülő falusi, kiskerti gazdálkodás támogatását. Mondjuk ez érdeke is volt. Tekintve, hogy vasvári és a Hegyhát a megye egyik legszegényebb térsége.

Tény, hogy Orbán Viktor felfigyelt a vasi honatyára és pálinkás küzdelmeire, s mivel maga sem veti meg a férfias nedűt, biztatta. Talán ennek is volt szerepe abban, hogy a vasi fideszes egy időben vidékfejlesztési államtitkárként dolgozhatott.  

V. Németh Zsolt

Igaz is, a vidék, ahol él, amúgy igazi pálinkaföld. A vasi Hegyhát kiskertjeiben bőven és jó minőségben terem meg a pálinkafőzés hagyományos alapanyaga, vagyis a szilva, a vadkörte, az alma, a barack, a málna. Amikor az adómentességért ment a küzdelem, fontos szempont volt, hogy megfogják az elvándorlást, értelmet adjanak a háztáji gazdálkodásnak (újfent) és életet leheljenek a pusztuló gyümölcsösökbe.

Ez részben sikerült is. Annyiban mindenképpen, hogy a Vasvár-Oszkó-Győrvár tengely mentén fellendült a kis-és nagyüzemi gyümölcstermesztés és pálinkafőzés. Olyannyira, hogy megjelentek a főzéshez kapcsolódó, a fogyasztást népszerűsítő társadalmi események is. A győrvári pálinkafesztivál például egy időben ezreket vonzott.   

A pálinka sikere azt is sikeressé teszi, teheti, aki feltétlen híveként nyilvánul meg. De az ital hazai történelmét nézve sem nem új, sem nem meglepő a politikai kötés. A vidéki ember jól megfogható a témán keresztül, hiszen aki koccint vele, az már-már „kerten belül van". Ezt az érzelmi fegyvert jól használják ki ma is egyes politikusok.    

Visszatérve a nemzeti ital történetéhez, Balázs Géza kitűnő tanulmányából megtudható (A magyar pálinka folklórja és névkincse, 2008/Tavasz): etimológiai szótárainkban az első pálinka-előfordulás 1572-ből szerepel.

„Egy 1668-as adat szerint a pálinka még egyértelműen gabona alapanyagú szeszes ital: „az borsöprőből égett bort, gabonából, árpából pedig pálenkát főzessen". A szó észak felőli terjedését mutatja az a tény is, hogy Erdélyben a legutóbbi időig fennmaradt a pálinkára vonatkozó régi magyar szó, az égettbor, míg az ország többi részén a pálinka szó vált egyeduralkodóvá".

Minden pálinka alfája és omegája a jó alapanyag. A Hegyháton ebből akad bőven

A szerző megjegyzi: kutatása során elképedt, hogy a pálinkára mennyi kifejezés vonatkozik: „Csak néhány a sok közül: ágyaspálinka, ákovita, bundagallér, bundapálinka, cukrospálinka, életpálinka, előlé (a pálinka eleje, valószínűleg a rézeleje), ködmönlé, vakpálinka.

Az elnevezések egy része a pálinkára vonatkozó mondatszó vagy összetett szó: arrabuksz, becsorgató, boszorkányfing, bugyiszaggató, elfelejtemolaj, észkitoló, gatyaszaggató, görbevíz, gyomorkortyogató, gyomorrágó, házasságrontó, kerítésszaggató, kicsidüstös (kicsi üstös - kisüsti), koporsószagú, lacibetyárköpés, lélekmelegítő, lerángass, nerángass (gyakori Tersánszky Józsi Jenőnél), papramorgó, szíverősítő.

Ezzel nincs vége, utal rá a szerző, hiszen „a noszvaji kocsmában az étlapon például szerepel a szûzleánybátorító és a zsiványvallató pálinkanév... Majd jönnek a szólások: „Inggombból is lehet pálinkát főzni", vagy: „Az ember csak reggel iszik pálinkát, a szegény ember hajnalban, a gazdag délben; délután és este már csak bort" . És: „Nem iszik sokat, csak mindig rátölt", - A pálinka folyékony nagykabát és a fogakat is tisztítja".

Az az ital, amelyhez ennyire kötődik egy nemzet, elpusztíthatatlan. Ellenben simán elpusztíthatja azt, aki legyint az intő közmondásra: „Az első pohár a barátságé, a második a vidámságé, a harmadik a gyalázaté"!

Szólj hozzá!

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.