Az Európai Bizottság szerint nincs hatásköre az EU-nak, hogy a kisebbségi jogvédelem terén jogszabályokat alkosson, ez a tagállamok dolga, szóval hiába gyűjtötték össze az egymilliónál több aláírást, és hiába állt ki az ügy mellett az Európai Parlament - írja az Azonnali.hu.
Emlékeztetnek: az európai polgári kezdeményezések keretében egymillió aláírás legalább hét tagállamból való összegyűjtésével lehet arra kérni a Bizottságot, hogy uniós jogszabályt kezdeményezzen az ügyben, azonban ha össze is gyűlnek az aláírások, a Bizottságot az sem kötelezi semmire, szabadon mérlegelhet, hogy kezdeményez-e jogalkotást. A kezdeményezők eleve meg is írtak egy részletes jogszabályjavaslatot a Bizottság számára, és decemberben az Európai Parlament is elfogadott hatalmas többséggel egy nem kötelező erejű ajánlást, amely a javaslatcsomag elfogadását szorgalmazza. (Főleg EU-szkeptikus és román képviselők ellenezték a javaslatot a vitában.)
Ám most kiderült, hogy az Európai Bizottság az aláírásgyűjtés lezárulta és az Európai Parlament ajánlása után sem fog jogalkotási eljárást kezdeményezni az ügyben, ugyanis a Bizottság szerint, mivel ők aztán nagyon sok mindent megtesznek a kulturális sokszínűségért, ezért nincs szükség további jogalkotási lépések megtételére.
Emellett azt is kimondták: az EU-nak nincs általános jogalkotási hatásköre a nemzeti kisebbségek védelme és a kisebbségi nyelvhasználat terén.
Nem véletlen, hogy a döntést követően Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke, RMDSZ-es EP-képviselő közleményében úgy értékelt: a Bizottság „cserbenhagyta az őshonos kisebbségeket”, az EU 50 millió polgárát, és „semmibe vette több, mint egymillió európai polgár kérését”. Felrója azt is, hogy eközben az Európai Bizottság a demokrácia, a jogállamiság, az értékelvűség és az igazság őreként hirdeti magát, mégis hátat fordít a jogsérelmet elszenvedő kisebbségeknek.