Tegnap éjszaka Donald Trumpnak megint sikerült történelmet írnia: ő lett az első elnök, aki ellen kétszer is megindult az impeachment eljárás. Trumpnak ráadásul egy cikluson belül sikerült felállítani az elég kellemetlen rekordot. Először 2019 decemberében indult meg ellene a mostanihoz hasonló eljárás, miután az amerikai képviselőház azzal gyanúsított meg az elnököt, hogy Trump Ukrajna segítségét kérte, hogy jobb eséllyel induljon a választásokon. Ekkor végül a kongresszus úgy döntött, Trump nem bűnös, így felmentették a vádak alól.
Most viszont azért indult el az impeachment Trump ellen, mert felszította a szavazóit, aminek a közvetlen következménye lett a Capitolium megrohamozása a múlt héten. Trump szavai a republikánusok közül több képviselőnél is kiverték a biztosítékot, így
tegnap a demokrata képviselők mellett tíz republikánus képviselő is az elnök ellen szavazott.
Az impeachment eljárás ezután tehát a kongresszus elé kerül, ahol egy tárgyalás formájában próbálják majd eldönteni, hogy bűnös-e az elnök. Az impeachment kimenetelét idén viszont nehezebb megjósolni, mint 2019-ben, hiszen a Capitoliumnál történtek sok republikánus hitét megrengették. Mitch McConnell, a szenátus jelenlegi elnöke is azt nyilatkozta, még nem tudja, hogy szavaz majd, előbb meghallgatja, milyen bizonyítékokat sorolnak majd fel Trump ellen.
A képviselőház elnöke, a demokrata Nancy Pelosi közben már fel is állított egy kilenc fős bizottságot, akinek az lesz a feladata, hogy megvédjék a képviselőház álláspontját a tárgyalásokon. A tárgyalások akár már jövő héten is elkezdődhetnek, ám így az eljárás egybe esne Biden első elnökként eltöltött napjaival. Ez azért lenne kellemetlen a demokraták elnökének, mert tradicionálisan ilyenkor fogadják el az elnök kabinetjét, ezután kezdődhetne meg a tényleges munka.
Éppen ezért több demokrata is azt javasolja, hogy tolják el néhány hónappal az impeachment eljárást.
Akárhogy is döntenek a szenátorok, az biztos, hogy az impeachment végkimenetelére még hónapokat várnunk kell, mivel a tárgyalás hosszas folyamatnak ígérkezik. A 100 szenátor ezután szavazhat majd csak Trump sorsáról, ahhoz, hogy elítéljék a jelenlegi elnököt, a szenátorok kétharmadának kell bűnösnek találnia Trumpot. Ehhez mind az 50 demokrata, és még 17 republikánus szavazatra lesz szükség.
Ha ez nem jön össze, akkor a szenátus tulajdonképpen úgy dönt, hogy Trumpot ismét felmentik. Ha a jelenlegi elnököt mégis bűnösnek találják, akkor többet nem vehet fel hivatali címet. Ez pedig derékba törné Trump azon terveit, hogy 2024-ben ismét elinduljon az elnöki székért, írja a Metro. Az ítélettel viszont még egy nagyobb összeget is megvonhatnának az üzletembertől, a leköszönő elnökök ugyanis jogosultak egy elnöki nyugdíjhoz, ám ezt csak olyan egykori elnökök kaphatják meg, akiket nem ítéltek el impeachment eljárásban.