A Capitolium megrohanása óta egyre többen gondolják úgy, hogy Donald Trump veszélyt jelent az amerikai demokráciára, így minél előbb fel kell állítani az elnöki székből. A nemrég mindenhol többségbe kerülő demokratáknak több terve is van arra, hogy ezt miként lehetne kivitelezni, ha nagyon belehúznak, akkor akár már hétfőn megszavazhatják a 25th amendmentet. Az amerikai alkotmány 25. kiegészítése ugyanis kimondja, hogy az elnököt leválthatják, ha a fizikai, vagy a mentális egészsége ezt úgy kívánja. Ehhez a demokratáknak 2-3-os többségre, és Trump alelnökére, Mike Pence-re is szüksége lesz, ami néhány hete még veszett ügy lehetett volna. Trump viszont még a Capitolium ostroma előtt beleszállt Pence-be, mert az alelnök nem volt hajlandó kikezdeni az elektori voksokat, így Biden győzelmét hitelesítette a kongresszus.
A 25th amendment életbe léptetéséhez már elkészültek a dokumentumok, a demokraták azzal gyanúsítják Trumpot, hogy megpróbálta rávenni a szavazatszámlálókat, hogy az ő javára hamisítsák meg az elnökválasztás kimenetelét, majd utána arra buzdította a támogatóit, hogy rohamozzák meg a Capitoliumot. Trump mindkét kihágását konkrét bizonyítékokkal tudják alátámasztani a demokraták, habár a republikánus szenátorok többsége valószínűleg még így sem szavazza majd meg a döntést. Ha Pence nem megy bele elsőre a kiegészítés életbeléptetésébe, akkor legkorábban kedden szavazhat a képviselőház arról, hogy megkezdik az eljárást Trump ellen. A képviselőházban viszont már csak sima többség kell ahhoz, hogy elkezdődhessen a folyamat, amit a demokratáknak minden jel szerint sikerül majd begyűjteniük, hiszen jelenleg 222 képviselővel ők vannak többségben.
Ha a képviselőházon átmegy a szavazás, akkor a demokraták nyomást gyakorolhatnak Pence-re. Az alelnököt ugyan ezután sem sem kötelezi semmi arra, hogy ténylegesen meglépje a 25th amendmentben leírtakat, ám mérlegelnie kell a helyzetet, majd 24 órán belül nyilatkoznia kell arról, hogyan döntött. Azt jelenleg egy politikai elemző sem tudja megjósolni, Pence végül hogy dönt, de Trumpra nézve nem jó előjel, hogy bennfentes információk szerint a Capitolium ostroma után úgy megsavanyodott kettejük munkakapcsolata, hogy már nem is beszélnek egymással.
Ha Pence úgy dönt, nem mozdítja el Trumpot, akkor jöhet az impeachment eljárás.
Ennek keretein belül a képviselőház formálisan meggyanúsíthatja az elnököt egy bűntény elkövetésével, a demokraták valószínűleg azt rójják majd fel Trumpnak, hogy felkeléshez vezettek a meggondolatlan mondatai. A képviselőháznak sima többségre lesz szüksége ahhoz, hogy az impeachment eljárás a második szakaszában a szenátus elé kerülhessen, írja a Guardian. Mivel a demokraták uralják jelenleg a képviselőházat, az impeachment minden bizonnyal keresztülmegy majd,
így Trump lehet az első olyan amerikai elnök, aki ellen kétszer is elindult ez az eljárás.
Trump jövőjéről eztán a szenátus dönt majd. Ilyenkor a szenátus egy tárgyalást folytat le az elnök ellen, 2/3-ra lesz szükség ahhoz, hogy ténylegesen elmozdítsák Trumpot. Ha ez nem lesz meg, akkor a szenátus tulajdonképpen ártatlannak találja az elnököt, így felmentik a vádak alól. Ez történt tavaly februárban is, amikor az elnököt azzal gyanúsították meg, hogy visszaél a hatalmával és akadályozza a szenátus munkáját.
A demokratáknak tehát mind az 50 demokrata szavazatra és még legalább 17 republikánus szavazatra szüksége lesz ahhoz, hogy sikerüljön Trumpot felállítani az elnöki székből. Vasárnap már két republikánus szenátor is arról nyilatkozott, hogy nem szabad engedni, hogy Trump kitöltse a ciklusát, mindenképp izgalmas lesz a szavazás. A szenátus viszont csak január 19-én ülésezik legközelebb, így Trump ugyan kitöltheti a négy éves ciklusát, majd a sors fintoraként, Biden beiktatása után rögtön el is ítélhetik, aminek következtében Trump többet nem tölthetne be egyetlen köztisztviselői címet sem, így nem indulhatna az elnökségért 2024-ben.