Hihetetlen hátrányt okozott pont az ország egyik legszegényebb régiójának, Szabolcs-Szatmár-Bereg 4-es választókörzetében lévő falvaknak, hogy pont az ő régiójukban történt a tavaszi választások egyik legjobban dokumentált választási csalása. A körzetben papíron annyira megemelkedett a falvak lakosságszáma a papíron átjelentett ukrán kettős állampolgárok miatt, hogy az ott élők nem tudják megigényelni a - pont a szegényebb régiókra szabott - "falusi csokot" - írja a Magyar Hang.
A falusi csok pályázati feltétele, hogy a pályázó lakhelyeként szolgáló falunak
- 5000 fő alattinak kell lennie;
- a lakosságszám 2003-hoz képest nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag (tehát ahol a 2003. január 1-jei népességszámhoz képest nem éri el a 95 százalékot a mostani népesség).
Ennek pont a Vásárosnamény környéki falvak zöme nem felel meg, pontosan 89 településből mindössze 27 község lakosai tudnak beadni támogatási igényt. A többi településen közre játszott, hogy pont a választások előtt több ezer fővel nőtt a választókörzetben a szavazásra jogosultak száma az Ukrajnából szervezett csalás miatt, mikor is kettős állampolgárok jelentkeztek be számos helyre, gyakran egyetlen házba több százan - persze csak papíron élnek ott.
2014-ben 73 229 szavazásra jogosult neve szerepelt a választói névjegyzékben, ez 2018-ra 76 683-ra duzzadt - ezzel igencsak kompenzálva az egyébként folyamatosan csökkenő lakosságú régiót. A Hír TV Célpont című műsora mutatta be, hogyan szállították a szavazás napján Ukrajnából az utasokat szavazni, akiknek a sofőr el is mondta, hogy a Fidesz-KDNP színeiben induló Tilki Attilára kellene szavazni. Erről az akcióról bíróság mondta ki, hogy törvénysértő volt.
A Magyar Hang hozzáteszi, hogy nem pusztán a választások miatt népszerű az átjelentkezés, ugyanis „Szovjetunió jogutódai, Oroszország és Ukrajna állampolgárai járulékbefizetés nélkül is jogot formálhatnak a magyar szociális ellátásra, így például az öregségi nyugdíjra is, ha lemondanak az ukrán nyugdíjukról, kiváltanak egy lakcímkártyát, és letelepednek Magyarországon”. Ezt többen igyekeznek kijátszani, néha-néha el is kapnak olyanokat, akik valójában Ukrajnában élnek, mégis kérik a magyar ellátást.