Véglegesítette a magyar és az Egyesült Államok kormánya a közös védelmi együttműködési megállapodás szövegét, valamint abban is megállapodott hétfőn a két ország külügyminisztere, hogy Magyarország harci eszközöket szerez be szövetségesétől - jelentették be Szijjártó Péter és Mike Pompeo találkozóját követően.
A két fél között szó esett az ukrajnai helyzetről szólva Pompeo úgy fogalmazott: nem engedhetjük meg, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök "éket verjen barátaink és a NATO közé" - ami jelzés értékű kijelentés, tekintettel Orbán és Putyin jó viszonyára. Pompeo bírálta Kínát is, mondván, Kína hídfőállást próbál létrehozni Európában - megjegyezzük, ennek egyik központi eleme a magyar kormány eddig Kínának kedvező politikája. A "kézfogás" Kínával komoly gazdasági és politikai függőséget okoz - tette hozzá. Az amerikai külügyminiszter kijelentette azt is, hogy Oroszország és Kína nem osztják a szabad országok törekvéseit.
Szintén az orosz befolyás és az amerikai érdekek tükrében érdemes szemlélni azt, hogy Pompeo a magyar gázbeszerzés diverzifikálását érintő kérdésre azt mondta: az nemzetbiztonsági kérdés, minden európai ország célja az alternatív energiaforrások biztosítása.
Szűkszavúan, de szó esett a korrupció elleni harc támogatásáról is. Ez is vélhetően a komoly diplomáciai incidens, a kitiltási botrány miatt lehetett fontos pont. Emlékezetes: egy amerikai étolajcéget arra próbálhattak rávenni a második Orbán-kormány idején, hogy megfelelő pénzt a megfelelő helyre fizetve mentesülhetnek az adóellenőrzések alól, emiatt több magyar személyt, köztük a NAV akkori elnökét, Vida Ildikót is kitiltották az Egyesült Államokból. Pompeo arról is beszélt, hogy szeretnék megerősíteni a rendészeti együttműködést.
Bejelentették továbbá, hogy magyar középiskolások számára ösztöndíjprogram indul. Mike Pompeo mentor- és tréningprogramok létrehozásának szándékáról is szólt.