A lassan kilenc éve történt vörösiszap-katasztrófa után indult peres eljárásban arra keresi a választ a bíróság, hogy a MAL Zrt. vezetőségének mekkora felelőssége volt a tározó átszakadásában. Azonban az utóbbi években kevés szó esik arról, hogy mi történt a károsultakkal, ebből készítettünk összefoglalót.
Mint emlékezetes, a Nemzeti Segélyvonal Alapítvány (NSV) számláján több mint 300 millió forint gyűlt össze, illetve a Magyar Kármentő Alapál (MKA) 2,262 milliárd forintot adtak össze a magyar állampolgárok a Kolontári, Devecseri és Somlóvásárhelyi károsultak megsegítésére. Az NSV a befolyt összeget karitatív szervezeteknek adta tovább - miután levonta a kezelési költségeket -, a főleg keresztény szervezetek pedig a saját prioritásuk szerint fordították a károsultak segítésére az összegeket, a források így viszont felapózódtak, nem koncentráltan használták fel, persze ettől még - a költségeik levonása után - a károsultakra fordították.
Az MKA-ban lévő összeg még kamatozott is, mielőtt 2015-ben végleg felhasználták volna. A pénz viszont ebben az esetben sem nagyobb részt a tragédiát elszenvedő családokhoz került. Az MKA az összeget a terület rehabilitálására, iskolafelújításra, orvosi rendelőre, ipari övezet kialakítására fordította a térségben, ami a közállapotok helyreállításában volt segítség. Több család kaphatott új lakást, illetve egy keretösszegig azt fel is bútorozhatták, ám meglehetősen a piaci áron felüli bútorokkal, amit egy kormányzati tenderen kiválasztott cégtől hozhattak el. Mindez egy kapcsolódó kormányrendelet szerint zajlott.
A MAL Zrt. részéről egyelőre semmilyen érdemi kártalanítása nem volt a családoknak. Ugyan születtek bírósági ítéletek arról, hogy kit hány millió forint kártérítésre jogosult, de a cég - részben államilag vezényelt - felszámolása miatt erre nem került sor. Magyar György ügyvéd az egyik károsult férfi pere során arról beszélt négy éve a VEOL-nak, hogy a kormány súlyos mulasztást követett el, amikor nem tett lépéseket a károsultak közvetlen anyagi megsegítése érdekében az MKA-s rendelet megalkotásakor Kiemelte, hogy az emberek kimondottan a károsultaknak szándékoztak pénzt adni.
A kormány végül 70 millió forintot adott tíz családnak 2017-ben. Összesen.
Hétfőn mondanak ítéletet a halálos vörösiszapömlés felelősei felett
Unyatyinszki György Kilenc éve történt a tragédia. Hétfőn hoz ítéletet a vörösiszapper megismételt elsőfokú eljárásában a Győri Törvényszék; az ügyben tizenöt ember - köztük a cég egykori vezetői és több alkalmazottja - ellen emeltek vádat - írja a Népszava. A Veszprémi Törvényszék első fokon 2016.