A jégtáblák olvadásával olyan régi kórokozók kerülnek elő, mint a pestis vagy a lépfene - mondta Rusvai Miklós virológus szerdán az M1-en. A sarki jégtakaró, illetve a talajban fagyott úgynevett permafroszt rétegek kiolvadása során a spóra állapotban, illetve jégben konzervált vírusok és kórokozók is kiolvadhatnak.
Rusvai szerint komoly problémát nem okozhatnak ezek a kórokozók, mivel az orvostudomány ismeri, és így gyógyítani tudja az általuk okozott betegségeket.
Az állatok azonban nagyobb veszélyben lehetnek. A virológus elmondta, hogy a jégtáblák magas lépfene tartalma valószínűleg a nagyszámú jégbe fagyott államtetemmel magyarázható. Ez a baktérium jelenleg is előfordul, gyakorta Magyarországon is megjelenik.
via MTI
Az olvadás következtében újra megjelenő kórokozók csak a kisebb gond. A szakértő szerint új szúnyog- és kullancsfajok terjedhetnek el, amelyek állatok és emberek között közvetítik a fertőzéseket. Ezekből a vektorfajokból folyamatosan új fajok jelenek meg, amelyek új kórokozókat hordoznak, jellemzően nem pusztulnak el télen, és gyorsan szaporodnak tavasszal - fűzte hozzá a virológus.