Az augusztus 23-i rendkívüli közgyűlésen fogadta el a szombathelyi városvezetés azt, hogy a Haladás Sportkomplexum következő, immár negyedik elnöke Gál Sándor legyen. Gál a létesítmény negyedik vezetője, holott a stadiont még egy éve sem adták át. Gál a szombathelyi Fidesz alelnöke, megválasztásakor a Haladás VSE kézilabda szakosztályának vezetője volt. Továbbá a Hende Csabához ezer szállal köthető Őrvidékház igazgatóhelyettese is. A közgyűlés kinevezését úgy fogadta el, hogy előzetesen meg nem hallgatta, a közgyűlésen sem jelent meg, másnap este azonban már a Savaria Karnevál felvonulásában a többi fideszes városvezetővel együtt vonult.
Interjút kértünk tőle. Kérésünknek eleget is tett, bár kérdéseinket csak írásban tehettünk fel neki. Gál Sándor írásban válaszolt:
- Hogyan került “képbe” a Haladás Sportkomplexumot működtető cég ügyvezetői posztjára?
- Nézze, alapvetően ezt a kérdést azoknak kell feltenni, akik javaslatot tettek a városvezetésnek a sportkomplexum vezetőjének személyére. Úgy látom, hogy az a munka, amit a Haladás VSE kézilabda szakosztály vezetőjeként elvégeztem, ahol gyakorlatilag a semmiből, építettünk a munkatársaimmal egy 15 korcsoportban több, mint 250 gyereket soraiban tudó egyesületet, illetve a piacgazdaságban vezetőként eltöltött két évtized volt az oka, hogy egyáltalán szóba kerülhetett a nevem.
- Miért gondolta, hogy el kell vállalnia egy olyan posztot, ahonnan eddig 3 korábbi ügyvezető mondott le?
- Nem tudok a három korábbi ügyvezető nevében nyilatkozni, hogy miért távoztak a komplexum éléről, nem is tisztem erről elmélkedni. Kaptam egy megtisztelő felkérést, amelyet végiggondoltam, megbeszéltem a családommal, és azt éreztem, hogy az eddigi tapasztalataimmal tudnám szolgálni Szombathely városának egyik legjelentősebb fejlesztését és ezért igent mondtam a feladatra.
- Mi a legmagasabb iskolai végzettsége és mikor szerezte ezt meg?
- 1990-ben szereztem középfokú kereskedelmi végzettséget és ahogy azt már említettem, utána ezen a területen dolgoztam és szereztem tapasztalatot vezetőként több, mint két évtizeden keresztül. Mindeközben munka mellett esti tagozaton leérettségiztem.
- Vannak-e tapasztalatai létesítmény, esetleg stadion üzemeltetésben?
- Azt gondolom, hogy egy ilyen létesítmény az egy összetett, komplex rendszer, mely műszaki tudást, pénzügyi tapasztalatot, sport- illetve rendezvényszervezői gyakorlatot, illetve értékesítési képességet igényel. Ennyi képességgel kevés ember rendelkezik egyszerre. Egy stadion vezetőjének - az én olvasatomban - az a feladata, hogy kialakítson egy olyan csapatot, amelyben mindezen képességek jelen vannak és sikerre vigye annak érdekében, hogy a kitűzött közösségi-, szakmai- és pénzügyi célokat elérje a cég. A Sportkomplexum csapatában kifejezetten jó pénzügyi- és műszaki szakemberek vannak. Amit én hozzá szeretnék tenni a teljesítményhez, az az értékesítési tudás és a vezetői tapasztalat. Bízom abban, hogy a csapatmunkánk eredményes és sikeres lesz a létesítmény szempontjából.
- Miért nem jelent meg az augusztus 23-i rendkívüli közgyűlésen?
- A közgyűlés idején egy korábban lefoglalt családi nyaraláson voltam és augusztus 23-án este értem vissza Szombathelyre.
- Lassan másfél hete, hogy kinevezték a Haladás Sportkomplexum élére, sikerült már átnézni, hogy milyen gazdasági állapotban van a létesítmény?
- Nagy szerencse, hogy Ár János személyében egy kiváló gazdasági szakemberrel dolgozhatok együtt, akivel már ilyen rövid idő alatt is kiváló munkakapcsolatot sikerült kialakítanom és minden szükséges információval ellátott a cég gazdasági helyzetét illetően.
- Sikerült már felmérni, hogy mennyi pénz is kell a Sportkomplexum éves üzemeltetéséhez?
- A létesítmény lassan egy éves lesz, a nemzetközi tapasztalatok szerint ennyi referenciaidő legalább kell ahhoz, hogy az üzemeltetés költségei pontosan tervezhetőek lehessenek a következő 5 illetve 10 évre. Pillanatnyilag azt vizsgáljuk, hogy az elmúlt időszak kiadásaiban milyen olyan tételek vannak, amelyeket csökkenteni lehet, és keressük a lehetőséget a további bevételi források beemelésére.
- Milyen tervei vannak a létesítmény üzemeltetésére vonatkozóan? Van-e ötlete, hogy az önkormányzati forrásokon kívül milyen más módon lehet pénzt szerezni az üzemeltetésre?
- Egy ilyen komplexum bevételi lába több pilléren nyugszik. Az első és legfontosabb a sportcélú hasznosítás, amely a labdarúgó mérkőzéseket illetve a csarnokban sportoló szakosztályokat és az ehhez kapcsolódó bevételeket jelenti. Ez a láb működik, apró finomhangolásra szorul. Fontos tervem, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetséggel szorosabbra fűzzem a komplexum kapcsolatát. A VIP vendéglátás és a hirdetési terület a második pillér, amiben megítélésem szerint jelentős, még kiaknázatlan lehetőségek vannak a létesítmény szempontjából. Itt mindenképpen felülvizsgálatra szorul az egyik legjelentősebb partnerrel, a Haladás Labdarúgó Kft-vel kötött korábbi megállapodás. A harmadik pillér a rendezvényszervezés területe, ahol gyakorlatilag minden adott ahhoz, hogy sikeres lehessen a komplexum. Ugyanis olyan semmivel össze nem hasonlítható környezetet és díszletet tud nyújtani egy stadion például a vállalati rendezvényekhez, ami abszolút hiányzik a régióban. Már készül egy marketing kiajánló gazdasági szereplők számára, ami arra világít rá, hogy például a karácsonyi, évzáró rendezvényeiket miért érdemes a stadion VIP termeibe hozni. Ezen kívül szeretnénk stadiontúrákat is tartani, illetve családi eseményeknek is helyet adni. Számtalan olyan ötletünk van, amivel a komplexumot a szombathelyi- és a megyei közösségi élet egyik fontos helyszínévé kívánjuk tenni.
Címlapfotó: Gál Sándor