Legutóbb februárban foglalkoztunk vele, hogy az LMP országgyűlési képviselője pert indított a gyermekek után folyósított otthongondozási díjjal, vagyis is a GYOD-dal kapcsolatban.
Az LMP korábban ombudsmani eljárást kezdeményezett a pontozási rendszer visszásságainak kivizsgálására, valamint a minisztériumtól is kérte az otthongondozási díj előzetes hatás- vagy háttértanulmányainak kiadását. Mivel ezt a minisztérium érthetetlen okokból megtagadta, sőt, azt tíz évre titkosította, az LMP pert indít, hogy az egyébként közérdekű hatástanulmányt nyilvánosságra lehessen hozni - írta akkor közleményében a párt.
A 168 óra ma egy cikkben foglalkozik a legújabb fejleményekkel.
A lap kitér arra, hogy bár a mostani rendszerben a megítélt támogatás bruttó 100 ezer forint, és ez jóval több, mint a korábbi rendszerben adott támogatás. Az új pontozási rendszer azonban mégis igazságtalan és ha valakit egyszer kizárnak belőle, akkor nincs lehetőség a felülvizsgálatra.
Az új GYOD rendszer azért is ellentmondásos, mivel a százezer forintra emelt ápolási díj csak a gyermeküket ápolóknak jár, akik házastársukat, testvérüket, más családtagjukat, azoknak maradt a sokkal alacsonyabb összegű támogatás - emlékeztet a 168 óra.
Székely László ombudsman minderre úgy reagált, hogy két esetben is megindította az alapjogi visszásságokat feltáró vizsgálatát. Az ugyanis szerinte is aggályos, hogy a törvény különbséget tesz vér szerinti és örökbefogadott gyermeküket nevelő szülők és egyéb hozzátartozójukat gondozó ápolók között. Valamint az is kifogásolható, hogy a pontrendszer a mozgásukban korlátozott személyeket veszi alapul, ez hátrányosan érintheti az autizmussal élő gyerekeket.
„A hozzátartozójukat otthonaikban ápoló személyek nagy terhet vesznek le az állam válláról és komoly fizikai és pszichés megterhelésnek vannak kitéve, így megfeszített munkájuk elismerése kulcskérdés” – írja indoklásában Székely László.