Pár napja az egyik helyi portál arról számolt be, hogy egy staffordshire terrier kutya megtámadott egy kis testű bichon havanesét. Úgy tűnik, hogy a tudósítás nem volt teljesen pontos, hiszen nemrég az Állatvédők Vasi Egyesülete egy Facebook-posztban írta meg az eset hiányzó részleteit. Az egyesülettel felvettük a kapcsolatot, hogy tisztázzuk, mi is történt pontosan.
Az ÁVE-től tudjuk, a támadás napján a kutya gazdájának egy hozzátartozója vitte le sétálni, aki mellőzte póráz és a szájkosár használatát.
A támadó kutya tulajdonosa egy fiatal pár, ám azon a napon a lány édesapja vitte le sétálni. A támadást követően aztán felvitte, de otthon nem szólt arról, mi történt.
Az ÁVE egyik vezetője, Vértesi Andrea elmondta, amikor a kutya gazdái szembesültek vele, mi történt, azonnal felvették a kapcsolatot a sértett kutya tulajdonosával.
Mint kiderült, korábban tényleg nem volt a stafforddal semmi gond, de gazdái nem is nagyon adtak rá esélyt, felelős állattartóként mindig rövid pórázon vezették kutyájukat. Azt is megtudtuk, rövidesen ivartalanítani fogják, így várhatóan szelídülhet is a viselkedése.
A támadásból rendőrségi ügy lett, információink szerint az ezzel foglalkozó nyomozó és az önkormányat állatvédelmi ügyeivel foglalkozó ügyintézője is próbált segíteni a megtámadott kutya gazdáinak. Az eljárást egyébként nem a kutya gazdáival, hanem az idősebb úrral folytatják le, aki felügyelte a támadás idején.
A műtét költségei többtízezres nagysárgrendre rúgnak, ezt ideiglenesen az Állatvédők Vasi Egyesülete fizette ki, amit a támadó kutya valódi tulajdonosai már megtérítettek azóta.
Vértesi Andrea azt mondja, ha mindig betartanák a szabályokat a kutyatartók, nem fordulhatna elő ilyen, akár kicsi, akár nagyobb kutyáról van szó.
Zárt kutyafuttatókon íratlan szabály, hogy az a kutyás, aki bent van már, elsőbbséget élvez, a később jövő ilyenkor megkérdezi, elengedheti-e a sajátját. Ha a kutyák nem kedvelik egymást, ilyenkor célszerű megvárni, amíg kijön az, aki korábban érkezett.
Az írt és íratlan szabályok betartásával megelőzhetőek a Rohonci útihoz hasonló kutyatámadások.
Mit lehet tenni kutyatámadás esetén?
A szakember azt tanácsolja, hogy a támadó kutyát próbáljuk meg kimozdítani a lélek állapotából. Szinte minden kutya tudja az alap parancsok mellett a szidalmazó szavakat is.
A “Rossz kutya!”, “Pfuj!”, “Nem szabad!” és az ezekhez hasonló parancsok megtorpantják a kutyát. Ezeket kiáltva az állatban tudatosul, hogy valami helytelent cselekszik. A kutyatréner szerint ezekkel a szavakkal meg tudunk fékezni egy megvadult kutyát.