A Népszava úgy értesült, hogy levelet írt Orbán Viktor magyar miniszterelnök, a Fidesz elnöke európai pártcsaládja, az Európai Néppárt frakcióvezetőjének, a bajor Manfred Webernek, akinek azt javasolta: fűzzék lazábbra az együttműködést a Fidesz EP-képviselői és a Néppárt frakciója között.
Orbán azt javasolja, hogy külső szövetségesként működjenek együtt, ahogy 1999-2009 között a brit konzervatívok és a néppártiak működtek együtt.
„A brit konzervatívok azonban csak úgy tudtak kapcsolódni a kereszténydemokraták frakciójához, hogy nem voltak tagjai egyetlen európai pártcsaládnak sem. Vagyis az Orbán által javasolt partnerséget csak olyan képviselők ápolhatnak az EPP európai parlamenti csoportjával, akik nem tartoznak az Európai Néppárthoz. Tehát a Fidesznek előbb ki kéne lépnie a kereszténydemokraták politikai közösségéből ahhoz, hogy EP-képviselőik együttműködési megállapodást köthessenek a frakcióval. Arról nem is beszélve, hogy a csatlakozásnak szigorú feltételei vannak, például egyet kell érteni az EPP által vallott demokratikus értékekkel, a jogállami normákkal” – írja a Népszava.
A lap szerint a levél annak a burkolt bejelentése, hogy a Fidesz a kereszténydemokrata, mérsékel konzervatív Európai Néppárt elhagyására készült. Ennek sokan örülnének az Európai Néppártban, hiszen 2019-ben már felfüggesztették a Fidesz tagságát, de az ügy nem csitult: a pártcsalád egyes tagpártjai idén tavasszal is Orbánék kizárását kezdeményezték.