Nem sérti a szavazás titkosságát, ha a választópolgár a szavazólapról magáncélra képfelvételt készít.
- ez az ártatlannak tűnő bejegyzés is helyet kapott abban a módosítóban, amit Varja Judit és Semjén Zsolt fideszes politikusok nyújtottak be az elmúlt éjjel.
Váratlanul benyújtották a választási törvény módosítását
Törvénymódosítást, nyújtott be éjfél előtt egy perccel Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, amely több helyen is átírná a választási törvényt - írja a 24.hu. A Varga Judit igazságügyi miniszter által kidolgozott szöveg legfontosabb módosításnak az tűnik, amely nehezebbé teszik a pártoknak a listaállítást, ezzel pedig az ellenzéki összefogást nehezíti meg.
Amíg minden magyar háztartás a koronavírus okozta korlátozásokkal való együttélésen gondolkodik, a kormánypárt emberei elkezdték átgyúrni a választási törvényt, ezzel tulajdonképpen egy közös listára kényszerítve az ellenzéki pártokat.
A fent említett mondat azonban legalább ennyire aggályos, ehhez azonban ismerni kell a láncszavazás trükkjét.
Láncszavazás
Ez a szavazási forma arra jó, hogy az emberek leadott szavazatát ellenőrizni lehessen. Ez pedig nem is túl bonyolult.
Tegyük fel - csak a játék kedvéért -, hogy egy település polgármestere azt mondja a falu közmunkásainak:
Ha nem a Csónakos pártra szavaztok, itt többet nem kaptok munkát!
Igen ám, de a szavazás elméletileg titkos, a fülkében pedig nincsen kamera.
- A falubusszal összeszedik a közmunkásokat, majd mind a 10-en elmennek szavazni. A busz távol áll meg a szavazóhelyiségtől.
- Bemegy az első közmunkás, elveszi a szavazólapját, és a borítékot is.
- Belép a fülkébe, ám a borítékot üresen ragassza le majd dobja az urnába, a szavazólapot pedig a zsebében kiviszi a buszhoz.
- Ott a polgármester megbízottja szeme előtt beikszelik a Csónakos pártot.
- A kitöltött szavazólapot a következő közmunkás a zsebében beviszi, elveszi a bizottságtól a saját borítékját és szavazólapját, és bemegy a fülkébe.
- A borítékba viszont a zsebéből előhúzott, már a Csónakosra beikszelt szavazólapot teszi, a sajátját pedig kitöltetlenül ő is kiviszi a falubuszhoz.
És így tovább.
Ezzel a módszerrel eddig is ellenőrizni lehetett az emberek szavazatát. Persze csak elméleti szinten, mert ilyen nyilván Magyarországon nem fordulhat elő.
Muti meg!
Ezen könnyít most a módosítás, hiszen innentől a saját szavazólap lefotózását bármilyen valós aggály nélkül kérhetjük a beosztottaktól, hogy ellenőrizni lehessen a lojalitását. Már ki sem kell hozatni velük megmutatni.
Persze, ez csak egy elméleti játék.